18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (63)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5925x
Přidáno:
11.09.2011
Autor:
Chen
 

Centurion

obal

Neil Marshall není kdovíjak originální režisér, spíše si rád půjčuje nápady jiných, ale jestli mu něco jde, tak dobrá atmosféra.

Stísněnou předvedl v Pádu do tmy, postapokalyptickou v Soudném dnu a nyní je na řadě mrazivá v historické řežbě Centurion. „Řežba“ je opravdu to správné slovo, které Centurion dokonale vystihuje. Projekt to není nikterak rozmáchlý a velkolepý (až na jednu scénu), ale je svižný a zábavný.

Opět tu není v podstatě nic nového, všechno už bylo viděno, ale větší problém to nepředstavuje. Marhall se podíval na Gladiátora a několik dalších filmů a rozhodl se, že natočí svou dějepisnou výpravu, neuhlazenou, brutální a pořádně zábavnou.

Centurion je zasazen někdy do roku 117 našeho letopočtu. Římští vojáci se snaží dobýt část Skotska, ale není to legrace, protože zdejším obyvatelům, nazývaným Piktové, se to moc nelíbí a jelikož dokonale zvládají partyzánský styl války, představují pěkně velkou osinu v hýžďové oblasti.

To, jak sveřepí jsou, zjistí i Quintus Dias (Michael Fassbender), kterého zajmou. Naštěstí ho ale osvobodí devátá Legie, čítající tři tisíce můžu, kterou vede generál Titus Flavius Virilius (Dominic West). Jejím úkolem je konečně porazit Pikty.

Jenže ti se nedají a podaří se jim většinu Římanů zabít a odvléct Tituse do jejich vesnice. Pár přeživších v čele s Quintusem se ho pokusí zachránit. Během jejich akce je, ale zavražděn syn vůdce kmene a ten přísahá pomstu. Za prchajícími vojáky vysílá malou skupinu elitních bijců v čele s němou, ale pěkně nebezpečnou Etain (Olga Kurylenko).

Pak už se ovšem děj nikam neposouvá. Skupina mužů uniká před pronásledovateli. Příběhové odbočky tu nenajdete a drtivá většina času je věnována úniku hlavních hrdinů před Pikty.

Ale je to vlastně osvěžující. Centurion není propracované historické drama plné scenáristických cukrbliků, ale poctivá akce, ve které stříká spousta (zřetelně) digitální krve. Film s brutalitou vůbec nešetří, ale ono je to tak dobře. Tento typ podívané by si neměl brát servítky.

Vizuálně se nedá Centurionovi nic vyčítat. Tedy až na zmíněnou krev, u které bije do očí, že vznikla na monitorech expertů na trikové efekty. Ale jinak jsou připraveny nádherné scenérie zahrnující letecké pohledy na zasněžené lesy, křišťálově čisté řeky nebo tajemné lesy.

Díky tomu, že se film odehrává v zimě, atmosféra je o to hutnější. Prchající skupinka bojuje nejen s Pikty, ale s únavou a pichlavým mrazem. Divák se tak bez problémů vžije do jejich situace a soucítí s nimi.

I když faktem je, že ani Piktové nejsou líčeni vysloveně jako záporné postavy, protože je odhaleno to, že mají své důvody k tomu, aby nenáviděli Římany, a jejich počíná je pochopitelné. Respektive jejich motivy. Aby byla zachována určitá „dobro vs zlo“ perspektiva, jejich činy jsou extrémně brutální a kruté.

Velkým kladem filmu je herecké obsazení, Michael Fassbender zaujal už v Hanebných panchartech a teď svou pozici extra sympaťáka jen potvrzuje. Olga v hlavní „záporné“ roli sice může překvapit (přece jen, je to „křehká modelka“), ale už v Quantum of Solace ukázala, že se rvát umí a role divošky jí sedla a umí se mračit na jedničku.

Centurion není poučná sonda do zajímavého období v hluboké minulosti, je to svižná akce zasazená do historických reálií. Moc zajímavých dějepisných informací si z ní neodnesete, ale pobavíte se slušně. A o to Marshallovi šlo.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Neil Marshall
Hrají: Michael Fassbender, Andreas Wisniewski, Dave Legano, Axelle Carolyn, Dominic West, Noel Clarke, Olga Kurylenko, Imogen Poots

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny