23.04.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (27)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
17657x
Přidáno:
29.11.2012
Autor:
Chen
 

Abraham Lincoln: Lovec upírů - Abraham Lincoln: Vampire Hunter

obal

Už ze samotného názvu vám asi bude jasné, že tohle není běžná historická sonda do života legendárního bojovníka proti otroctví.

Jde o hodně svérázný výlet do fiktivních dějin, které ve své stejnojmenné knize popsal Seth Grahame-Smith. Nosná myšlenka je rozhodně zajímavá – operuje s tím, že Abraham Lincoln přišel v dětství o matku kvůli upírům a tak proti nim celý život bojuje stejně vytrvale, jako proti otroctví.

Je jasné, že pár historiků mělo díky knize/filmu náběh na srdeční zástavu, ale pokud přistoupíte na absurdnost celého nápadu a nebudete trvat na dějepisné doslovnosti, tak si, stejně jako já, uvědomíte, jak krásně bizarně a zábavně tahle idea zní.

A proto mě potěšilo, že si ji vzal na starost režisér vynikající Noční hlídky, pokračování nazvaného Denní hlídka nebo roztomile přepálené akce Wanted. Ano, je řeč o šikulovi Timurovi Bekmambetovi původem z Kazachstánu.

Ten je proslulý svým citem pro akci, kterou opravdu umí a v jeho filmech je dovedena téměř k dokonalosti. Tedy, pokud vám nevadí to, že se nerespektují fyzikální zákony, ale hraje se tu hlavně na efekt.

Abraham Lincoln: Lovec upírů se také nedrží při zemi. Akční scény jsou hodně divoké (například honička na koních je skoro až úsměvná), ale musím se přiznat, že mě Timur trošku zklamal. Čekal jsem od něj víc. Když už má tedy k dispozici prezidenta, který se umí ohánět sekerou, měl jeho potenciál využít na sto procent.

V několika případech souboje skončí dříve, než pořádně začnou, a i když je vidět, že Timur má plno nápadů, jejich realizace není úplně perfektní. Kromě toho, akce tu vlastně ani není tolik a samotné finále je docela uspěchané.

A jelikož tu není mnoho jiných věcí, kterými by film mohl zaujmout, je to docela problém. Abych projektu zbytečně neškodil, obsazení je fajn, především pak Benjamin Walker (Lincoln), Mary Elizabeth Winstead (Mary Todd Lincoln) a Dominic Cooper (Henry). Záporáci v podání Rufuse Sewella (Adam) a Erin Wasson (Vadoma) se moc nepředvedou.

Pokud jde o samotný děj, tak je prezentován hodně útržkovitě, mezi jednotlivými scénami jsou někdy mnohaleté rozdíly a sám o sobě není děj, až tak zajímavý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přesto je tu ale několik fajn momentů, které jsou načrtnuty a odvyprávěny dobře.

V případě triků také není situace jednoznačná. Upíři jsou zpracováni skvěle, ale vizuální efekty dávají jasně vědět, že nebylo peněz nazbyt (rozpočet byl 69 milionů).

Abraham Lincoln: Lovec upírů je tak docela slušným „béčkem“ na jedno zhlédnutí, ale z tématu se dalo vytěžit mnohem více. Alespoň v případě akce, která mohla být delší, intenzivnější a choreograficky lépe zvládnutá.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Timur Bekmambetov
Hrají: Benjamin Walker, Anthony Mackie, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead, Jimmi Simpson, Erin Wasson, Robin McLeavy, Alan Tudyk, Rufus Sewell, Marton Csokas, Joseph Mawle, Laura Cayouette, John Rothman

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny