18.05.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (46)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
16542x
Přidáno:
16.08.2012
Autor:
Chen
 

Prci, prci, prcičky: Školní sraz - American Pie: Reunion

obal

Série Prci, prci, prcičky pravděpodobně nejvíce definovala žánr, který někdo nazývá „fekální komedií“. V podstatě jde o filmy, ve kterých se nešetří tělesnými tekutinami. Ale zatímco mnoho jiných projektů sázelo jen na ně, Prcičky nabízely jiné aspekty a byť se nechutnostem nikdy nevyhýbaly, každý díl uměl dobře pobavit i díky jiným scénám, než jen těm, ve kterých stříkalo sperma nebo se souložilo s koláči.

Pokud vynecháme spin-offy, tedy filmy, které nejsou považovány za právoplatné díly, ale jde o „odbočky“ nejčastěji vydané rovnou na DVD/BR, tak zatím jsme měli možnost vidět tři díly. V tomto roce pak dorazil do kin čtvrtý, u kterého bylo už podle ukázek jasné, že bude sázet na nostalgickou notu. A proč by také ne, od prvního filmu uběhlo pěkných pár let (13) a tak je na co vzpomínat.

A to hodlají dělat i hlavní hrdinové (vrací se celá pětice, dokonce i Chris Klein, který ve třetím dílu chyběl) a nejen oni, ale objeví se v podstatě každá postava, ať už ve výraznější roli nebo jen na pár vteřin. Představí se i nové, ale přestože pár jich je zajímavých, tak prim hrají „staří známí“.

Ti už nejsou rozjívenými puberťáky, kteří chtějí hlavně „smočit“ (i když někteří to sále považují za cíl číslo jedna), ale jde o dospělé, kteří se potýkají s různými problémy, ať už je to nezajímavý život nebo absence erotické jiskry v manželství.

A právě díky Školnímu srazu by jednotliví zúčastnění rádi zapomněli na to, co je trápí v jejich běžných životech a hodlají se vrátit do středoškolských let, kdy je zajímal jen chlast a sex. Jenže se ukáže, že holt už nejsou teenageři a nefunguje to jako před lety.

V první řadě je fajn, že uvidíme všechny, kteří nám utkvěli v paměti. Pro nás, kteří jsme v době premiéry prvního dílu byli také puberťáci, je to takové milé ohlédnutí a rádi zavzpomínáme, jak jsme se váleli smíchy v kině/u televize, když Jim (Jason Biggs) tančil pro Nadu (Shannon Elizabeth) nebo si užíval s jablečným koláčem. Jsou to ikonické momenty, na které se nezapomíná.

A některé film záměrně recykluje nebo dokonce upgraduje, což je také fajn. Na jedné straně si můžeme stěžovat, že opakovaný vtip není vtipem, ale v tomto případě to funguje, pobaví a navodí vzpomínky.

Ale docela často se zdá, že Školní sraz není ani tak komedií, jako spíše dramatem, která nás má poučit, že nemůžeme neustále žít v minulosti. Zní to trošku přehnaně, ale je docela překvapivé, kolik sentimentálních momentů je ve filmu přichystáno.

Jasně, že se bude souložit s ponožkou nebo kadit do přenosné ledničky, ale v závěrečných minutách se hodně hraje na city a někdy je to až zbytečně sentimentální a může to být i malinko otravné.

I v předchozích dílech se řešily vážnější věci, ale tvůrci vždy zvládnuli proložit podobné chvilky dostatečnou dávkou humoru, abychom nekroutili očima kvůli morálním poučením, které jsou nám cpána. U Školního srazu jsou některé vážné pasáže docela dlouhé a zbytečně „sucharské“.

A přestože film nese podtitul Školní sraz a čekáte, že právě tato akce se stane vrcholem celého filmu, tak tomu tak není a je jí věnováno pár minut, během kterých se uzavřou příběhy jednotlivých postav a běží závěrečné titulky.

Potenciál finále tak zůstane nevyužitý (až na pár světlých okamžiků). Mohlo být bombastičtější, zábavnější s větším nadhledem. I když pravda, Stifler (Seann William Scott) si přijde na své a je to docela vtipné.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz tak nakonec působí jako taková milá, trošku ujetá, nostalgická podívaná, která sice několikrát vyvolá úsměv na rtech, ale v některých momentech je až zbytečně vážná. Pořád jde o podívanou, která fanoušky Prciček nezklame, ale kdyby se ubralo na sentimentalitě a přidalo na humoru, nebylo by to úplně od věci.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Hrají: Jason Biggs, Alyson Hannigan, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas, Seann William Scott, Tara Reid, Mena Suvari, Eddie Kaye Thomas, John Cho, Jennifer Coolidge, Eugene Levy, Natasha Lyonne, Dania Ramirez, Katrina Bowden, Shannon Elizabeth, Jay Harrington, Mol

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny