18.05.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (50)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
19399x
Přidáno:
21.05.2013
Autor:
Chen
 

Hobit: Neočekávaná cesta - The Hobbit: An Unexpected Journey

obal

Milovníci fantasy se konečně dočkali. Poté, co se v kině jásali blahem během trilogie Pána prstenů, se po devíti letech od premiéry třetího dílu původní trilogie nazvaného Návrat krále, objevil Hobit. Ten, stejně jako Pán prstenů, nabídne tři díly, ale je tu jeden rozdíl. Zatímco Pán prstenů je i knižní trilogií, Hobit je jednou knihou.

Dle všeho první a druhý díl filmové série bude inspirovaný tímto románem a třetí díl pak vzejde z Tolkienových poznámek. A na prvním dílu Hobita je vidět, že kniha má jen něco málo přes tři stovky stránek. Jinak řečeno, Hobit: Neočekávaná cesta je dějově relativně chudý. Scenáristé se museli vypořádat s tím, jak poměrně krátkou předlohu roztáhnou na dva díly a tak první díl rozhodně není přecpán zlomovými událostmi.

I tak je ale stopáž delší než dvě a půl hodiny. Zákonitě tak muselo dojít k tomu, že Neočekávaná cesta nebude v některých chvílích zrovna dynamická. Vlastně je občas docela zdlouhavá a některé scény jsou možná zbytečně protahované a působí malinko jako „vata“.

Paradoxně, přestože měl režisér Peter Jackson dostatek času, aby představil nové hrdiny v podobě společenství trpaslíků, kterých je třináct, někteří stěží pronesou pár vět a je docela obtížné orientovat se mezi nimi, protože si jednoduše divák pár z nich nepamatuje.

Děj je zasazen samozřejmě do Středozemě, ale šest dekád před události v Pánovi prstenů. Právě v této době se skupina trpaslíků, společně s Gandalfem (Ian McKellen) a mladým Bilbem Pytlíkem (Martinem Freemanem), vydávají k Osamělé hoře, ve které kdysi prosperovala říše trpaslíků, ale poté na ni zaútočil drak Šmak a uzmul ji pro sebe. Od té doby hrdý národ trpaslíků pendluje po Středozemi, aniž by někde zapustil kořeny. Trpasličí princ Thorin (Richard Armitage) se tak rozhodne získat zpět to, co jeho lidu náleží.

Stejně jako v případě Společenstva prstenu, i Neočekávaná cesta je hlavně o putování skupinky hrdinů. Ovšem jak bylo zmíněno, je trošku problém, že některé postavy nedostanou dost prostoru. U Společenstva prstenu se něco takového nestalo, za moment jste věděli, kdo je kdo, ale u Neočekávané cesty tomu tak není. Určitě vám v paměti utkví Thorin, bratři Kíli (Aidan Turner) a Fíli (Dean O´Gorman) a možná pár dalších trpaslíků, ale spousta z nich prostě není dost výrazná.

Peter Jackson ale nabízí určitou útěchu v podobě toho, že přivádí na scénu staré známé, v podobě Galadriel (Cate Blanchett), Elroda (Hugo Weaving), Froda (Elijah Wood), Sarumana (Christopher Lee) nebo Gluma (Andy Serkins), jehož mimika je ještě více strhující, než v původním Pánovi prstenů. Objeví se pár nových „netrpasličích“ tváří, ale obvykle jen na pár minut, ovšem to by se mělo změnit v následujících dílech.

Hlavním záporákem se v případě Neočekávané cesty stal Azog Znesvětitel, bílý skřet, kterému propůjčil hlas a sošnou postavu Manu Bennett (Crixus ze seriálu Spartakus). Na moment se na scéně objeví také nekromant (Benedict Cumberbatch), ale opravdu jen na pár vteřin.

Na filmu je jasně vidět, že se nechce příliš odklonit od stylu Pána prstenů, což je pochopitelné. Je sice pravda, že někteří mu právě toto vyčítají, na druhou stranu jsem si jistý, že kdyby se Peter Jackson pokoušel experimentovat (což udělal, ale ne v případě stylu, ale v případě techniky, kdy film natáčel ve formátu 48 snímků za sekundu, kdy běžné je 24 snímků za sekundu), peskovalo by mnohem více lidí.

Obrazově Hobit je Pánovi prstenů hodně podobný. Na diváka čekají nádherné scenérie Nového Zélandu a dynamické průlety nad úchvatnou krajinou. Co se týče vizuální efektů, ale ty jsou o něco málo vypilovanější, než v Pánovi prstenů, ale nejsou úplným vrcholem technologických možností dnešních grafiků. Předpokládám, že je to záměr. Hobit předchází Pánovi prstenů a asi by působilo dost zvláštně, kdyby právě Pán prstenů působil po zhlédnutí Hobita „zastarale“, pokud jde o triky.

Neočekávaná cesta dá fanouškům Pána prstenů to, co čekali. Je zřejmé, že jde o rozjezd a zajímavější momenty nás čekají v dalších dvou dílech. Je ale škoda, že Peter Jackson nevyužil prostoru pro lepší představení některých hlavních hrdinů. Času na to měl dost, film je docela dlouhý. Není ale nudný, to rozhodně ne, ovšem v určitých chvílích ztrácí tempo. Holt to, že má z jedné knihy a poznámek vzniknout trilogie, se muselo projevit. Neočekávaná cesta je tak příběhově malinko prázdnější, ale jsem si jistý, že to nám bude vynahrazeno v pokračování.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Peter Jackson
Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee, Lee Pace, Dean

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
ragun asi ne
Pisskot Neviděl a neuvidím.....
avadakedavra (Ne)očekávaná cesta Hobita...9/10
avadakedavra (Ne)očekávaná cesta Hobita...
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (4)