23.04.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (23)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
16043x
Přidáno:
15.01.2013
Autor:
Chen
 

Resident Evil: Odveta - Resident Evil: Retribution

obal

Nemá cenu zastírat to, že série Resident Evil nikdy nepatřila k tomu nejlepšímu, co nabízí sci-fi akční žánr. Současně jde ale o jednu z mála filmových adaptací videoher, kterým se podařilo uchytit a tak se na DVD/BR dostává už pátý, ano pátý díl.

Ten čtvrtý s podtitulem Afterlife, který si režijně „pohlídal“ Paul W.S. Anderson, jenž stál u zrodu filmového Resident Evil, nestál za moc. Vlastně byl možná nejméně povedeným filmem ze série (konkuruje mu snad jen dvojka).

Není tak překvapivé, že obavy z pětky, kterou režíruje opět Paul, nebyla malé. Trošku se doufalo, že zafunguje pravidlo dobrých lichých dílů (jednička a trojka se povedly), ale strach z výsledného produktu opravdu nebyl malý.

A zčásti byl určitě oprávněný, Odveta není rozhodně nic skvostného. Ano, je rozhodně lepší než Afterlife. Je stejně nabubřelá, stejně zaměřená na vizuál a ignorující hlubší příběh, ale ve své podstatě pobaví o něco lépe.

Pokud vám ale Afterlife způsobil žaludeční vředy, pak u Retribution vám hrozí něco podobného. Ale abych Andersonovi nekřivdil, polepšil se. Některé scény jsou až překvapivě koukatelné. Například ta první (která velmi silně připomíná Úsvit mrtvých) je zvládnutá skvěle a několik dalších také stojí za pozornost.

Plusové body získává Paul i za to, že na scénu vrací i oblíbené postavy z minulých dílů (byť některé zemřely, ale v Resident Evil se klonuje jako na běžícím páse, takže není problém přivést zpět v podstatě kohokoliv).

Konkrétně uvidíme Jill Valentine (Sienna Guillory), Rain Ocampo (Michelle Rodriguez), Carlose Olivera (Oded Fehr), Luthera Westa (Boris Kodjoe) nebo Jamese Shadea (Colin Salmon) plus Alberta Weskera (Shawn Roberts).

Objeví se i nováčci a to dvě kultovní postavy – Leon S. Kennedy (Johann Urb) a Ada Wong (Li Bingbing). Další herním charakterem je Barry Burton (Kevin Durand). Nejvíce prostoru dostane Ada a nehraje žádné druhé housle, několikrát předvede, že je rovnocennou partnerkou pro Alice (Milla Jovovich).

Vizuálně se Ada i Leon hodně blížím svým elektronickým předlohám, což je dobře, pokud jde o rozpracování jejich psychologie, k tomu není moc prostoru, ale to se dalo čekat, tohle je přímočarý akční film bez větších scenáristických ambicí.

Zápletka je jednoduchá, Alice a Ada se ocitnou na základně Umbrelly, která je skryta pod ledem na Kamčatce, na pomoc je jim vyslán tým a všichni se musejí společně dostat ven. Tak trošku se zde vracíme k námětu prvnímu dílu, kdy se také většina odehrávala v laboratořích Umbrelly.

Do cesty se hlavním hrdinům postaví klasičtí zombíci, klony, zombíci s kulomety a na motorkách(?) a pár dalších monster, plus samozřejmě Jill Valentine, jako šéfka ochranky. Jill je v moci Červené královny, umělé inteligence, která převzala vládu nad Umbrellou.

Zatímco první díl se snažil ještě trošku otírat o žánr hororu, pětka na to rezignovala a sází především na neutuchající akci. V případě přestřelek se jí daří zaujmout, zpomalovačky jsou tentokráte dávkovány přijatelně (u čtyřky se zdálo, že v reálném čase má snad stopáž 20 minut, ale díky zpomalení času z toho vznikl celovečerní film), možností 3D je využíváno naplno, ale pokud dojde na pěstní souboje, je to docela slabota. Už nás dávno neoslní to, že někdo předvede pětinásobné salto. Závěsná lana nejsou zárukou povedené choreografie.

Resident Evil: Odveta je snesitelné akční béčko, které chce potěšit fanoušky předlohy tím, že představuje stále nové herní charaktery, ostatní diváky se pokouší okouzlit rychlým spádem a vizuálním hrátkami. Relativně dobře to vychází. Nejde o žádný zázrak, ale koukat se na to jakžtakž dá.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Paul W.S. Anderson
Hrají: Milla Jovovich, Sienna Guillory, Michelle Rodriguez, Aryana Engineer, Bingbing Li, Boris Kodjoe, Johann Urb, Kevin Durand, Oded Fehr, Colin Salmon, Shawn Roberts, Mika Nakashima

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny