18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (67)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
12696x
Přidáno:
16.07.2012
Autor:
Chen
 

John Carter: Mezi dvěma světy - John Carter

obal

John Carter je postavou ze sci-fi románů Edgara Rice Burroughse, které vycházely na počátku dvacátého století. A jde o v podstatě kultovního hrdinu, protože inspiroval mnoho dalších vědeckofantastických titulů, od Supermana, přes Hvězdné války až po Avatara.

Přesto se opravdu poctivého filmového zpracování dočkal John Carter až v roce 2012, kdy si ho vzal na starosti Andrew Stanton. Do hlavních rolí byli obsazení Taylor Kitsch a Lynn Collins, kteří už spolu pracovali na X-Men Origins: Wolverine, ale pro oba z nich patří účast v Johnu Carterovi mezi nejvýraznější role v jejich kariéře.

I když pravdou je, že finanční výsledky filmu, byť není špatný, nejsou kdovíjak oslnivé. Vlastně z ekonomického hlediska jde o docela slušný propadák, protože rozpočet 250 milionů dolarů se zdaleka nevrátil. Výdělky jsou zatím někde na 283 milionech a obecné pravidlo je, že film začíná vydělávat při 2,5x svého rozpočtu.

A ono se to dalo trochu čekat, nic proti Taylorovi, je to sympaťák, ale jeho hvězdný potenciál zatím není tak velký, aby jeho jméno na plakátech přilákalo do kin nekončící zástupy fanoušků. Navíc, romány s Johnem Carterem jsou už přece na světě už nějaký ten pátek a v dnešní době prostě působí příběh konfederačního vojáka, který se ocitne na Marsu, kde bojuje po boku krásné princezny, docela naivně a obecně, byť Burroughsovy díla patří ke zlatému fondu sci-fi literatury, tak John Carter už dnes není tak zvučné jméno.

Film musel čelit spoustě překážek, a pokud jde o kvalitu, nevyšel z toho špatně. Bohužel ani slušné provedení nestačilo na to, aby u diváků zabodoval tak, jak se doufalo a je jasné, že s Johnem Carterem se setkáváme ve filmovém světě na dlouhou dobu naposledy.

Těžko říct, jestli je to přímo škoda. John Carter: Mezi dvěma světy je zábavná pestrobarevná akční podívaná, která určitě pobaví, ale na druhou stranu ničím nevyniká natolik, aby člověk zatoužil po tom, aby vznikla alespoň trilogie. Je pravda, že i přesto, že se film blíží k délce skoro dvou hodin, odsýpá velmi rychle, člověk se nenudí, i když akce tu není zrovna přehršel a je tu jen pár dynamičtějších momentů, ale současně platí, že i přes svůj slušný spád, jde o onen typ projektu, který se vám za pár hodin prostě vypaří z hlavy.

Po dějové stránce jde o klasické hrdinské – cizinec přicházející z jiného světa pomůže zachránit svět zmítaný válkou, stačí se u toho zamilovat do zdejší krásné panovnice a ještě se stát členem bojovného kmene.

Nic nového pod Sluncem. Je to trošku naivní a toho si tvůrci byli vědomi a tak přidali nadsázku a humor, který filmu rozhodně sedí. Je tu spousta záměrně úsměvných momentů, které zaručeně pobaví a je dobře, že se John Carter nebere tak úplně vážně, protože dnešní publikum by asi nedokázalo s kamennou tváří sledovat cestu amerického vojáka na Mars, který není tak pustý, jak se zdá.

Rudá planeta je zaplněna bojovnými národy, zvláštními tvory s pár končetinami navíc, proradnými bytostmi s ohromnou mocí, však to znáte. Představa toho, že na Marsu se prohání krásné princezny a čtyřruké bytosti s kly, je docela uhozená, ale holt román A Princess of Mars, kterým se film inspiroval, vyšel v roce 1917 a je to na něm vidět.

A další věc, která je na něm vidět, je to, že stál čtvrt miliardy dolarů. Efekty jsou opravdu velkolepé, triky jsou na velmi vysoké úrovni, i když s takovou hromadou peněz bych čekal o něco více monumentálních scén.

Jak bylo řečeno, John Carter se stal inspirací i pro Hvězdné války a opravdu, některé momenty jsou těm, které jsme viděli ve Star Wars, hodně podobné (např. souboj v aréně).

Řemeslně je film na velmi vysoké úrovni, ale je opravdu škoda, že jsme se nedočkali více akce. Vůbec by to neškodilo.

Pokud jde o obsazení, tak se našlo pár lidí, kterým Taylor Kitsch nesedl, ale mně osobně je sympatický a můj názor je, že odvedl dobrou práci. Stejně jako Lynn Collins, která je jako bojovná princezna k nakousnutí.

John Carter: Mezi dvěma světy je pocta jednomu z hlavních pilířů sci-fi literatury. Je roztomile naivní, vtipný, obrazově lákavý a dobře obsazený. Přesto bylo zřejmé, že nemá šanci v konkurenci mnohem dospělejších projektů uspět. Na rozdíl od nich se nedrží u země a je spíše pohádkou, než vědeckou fikcí a to se dnes neodpouští. I když je to škoda, film je příjemnou oddechovkou.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Andrew Stanton
Hrají: Taylor Kitsch, Mark Strong, Willem Dafoe, Lynn Collins, Samantha Morton, Dominic West, Polly Walker, James Purefoy, Thomas Haden Church, Daryl Sabara, Bryan Cranston, Guy C.A., Ciarán Hinds, Don Stark, Arkie Reece, David Schwimmer, Jon Favreau

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest ???
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)