18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (61)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8135x
Přidáno:
25.12.2011
Autor:
Chen
 

Captain America - První Avenger

obal

Filmy, které jsou adaptací komiksu, mám rád, speciálně pak ty, ve kterých má prsty vydavatelství Marvel. Naposledy mě velmi mile překvapil Thor, ale přiznám se, že Captain America se mi nezdál příliš lákavý.

A to i přesto, že do hlavní role byl obsazen můj oblíbenec Chris Evans. Měl jsem jednoduše obavy z několika věcí. Zaprvé nejsem extra velký fanda „origins“ filmů. Tedy těch, kde se 80 % stopáže vysvětluje, kdo je kdo, odkud se vzal, proč dělá to, co dělá a podobně. Navíc, Kapitán Amerika je zvláštní hrdina.

Je na tom trošku podobně jako Superman od konkurenčního vydavatelství DC. Kapitán i Superman jsou z jiné doby, nejsou to rozpolcené osobnosti, které pronásledují démoni jejich vlastní duše. Jsou to „Mirkové Dušínové“, čestní, hrdinní, bojovní, a byť jsou to hodnoty, které jsou správné, dnes už jsou často k smíchu.

Nemluvě o tom, že Kapitán Amerika je ztělesněním patriotismu a tak jsem předpokládal, že film bude točený hlavně pro americké publikum, které to má rádo, ale na ostatní kontinentech by mohla neustálá prezentace lásky k vlastní zemi působit docela otravně.

Nakonec jsem byl ale překvapen, že ani jedna z mých obav se nevyplnila. Ano, Captain America je patriotistický, ale v naprosto snesitelné míře, stejně tak je vypráví o „zrození“ hlavního hrdiny, ale vůbec to není nudné a suše vysvětlující a pokud jde o to, že Steve Rogers („civilní“ jméno Kapitána Ameriky) je čestný a nezkažený člověk, je to prezentováno povedeně, ne nezáměrně vtipně.

Režisér Joe Johnston se chopil všech potencionálně nebezpečných aspektů a přetvořil je tak, že z nich udělal klady. Hodně tomu pomohlo i to, že se scénář nebojí humoru a občasné nadsázky, což je potřebné koření k tomu, aby byl Captain America nejen snesitelný, ale zábavný pro všechny mimo USA.

Bylo to několik málo dialogů, respektive vět, které byly příliš klišoidní, ale šlo o málo slyšené výjimky. Jinak nemám k rozhovorům výtky. Jsou svižné, povedené, odsýpají a většinou nešustí papírem.

A přestože scénář má standardní premisu o záchraně světa, vlastně vám to nepřijde ohrané. Je to podáno svěže, dynamicky, takže vás ani nenpadne, že jste něco podobného v různých mutacích už mnohokrát viděli.

Film je zasazen do období Druhé světové války, kdy je sice hrozbou Hitler, ale je tu ještě někdo, Johann Schmidt (Hugo Weaving), okultismem a mystickou posedlý důstojník, který vede organizaci Hydra. Ta se zabývá výrobou zbraní s pomocí vědy, ale také se nevyhýbá magii.

A přestože spojenci mají na své straně brilantního vědce Howarda Starka (Dominic Cooper), tak proti tomu, co zvládne Hydra, jsou více méně bezmocní. Jejich nadějí se tak stává doktor Abraham Erskine (Stanley Tucci), který vyvinul sérum znásobující sílu, regeneraci a další vlastnosti u člověka, jemuž je vpíchnuto.

Tím vyvoleným se stane Steve Rogers, utlačovaný hubeňour, který neustále snáší jen posměšky, ale on se nevzdává a neustále bojuje proti zloduchům. A právě proto je vybrán.

Opět viděný námět – „z nuly hrdinou“. A opět podaný v naprosto přirozené podobě, která nepůsobí strojeně a únavně.

Celý film se dá definovat jako svěží. Byť není v první části vysloveně prošpikován akcí, tak plyne rychle, je (retro)stylový a v druhé polovině šlápne na plyn a nešetří s výbuchy, přestřelkami a souboji.

Ale neutápí se v nich, například nabídne jen „koláž“ z několika akčních momentů, které prezentují, jak si Kapitán Amerika vede, ale nesype na nás jednu akční scénu za druhou, dávkuje je tak akorát, aby zbyl čas i na hlavního hrdinu, hromadu vedlejších postav a zmíněnou dávku humoru.

Fanoušci střelby, honiček a explozí ale budou také nadšení. Kapitán Amerika a jeho legendární štít umějí divy, které lahodí oku. Tomu lahodí i hlavní ženská postava Peggy Carter (Hayley Atwell), která je britskou agentkou a není to žádná křehulka, to mi můžete věřit.

Není šokem, že se stane objektem milostné touhy hlavního hrdiny, ale žádný doják nečekejte, spíše takový přirozeně vznikající vztah.

Fanoušci komiksů budou nadšení z toho, že se tu objevuje mnoho proslulých postav (Bucky – Sebastian Stan, Dum Dum – Neal McDonough a spousta dalších). Potěší i přítomnost Tommyho Lee Jonese v roli plukovníka Chestera Phillipse.

Přiznám se, že mě ale lehce zaskočila triková stránka, která vždy nebyla úplně vypilovaná. V drtivé většině případů ano, ale vyskytlo se několik momentů, kdy to nebylo úplně ono. Efekty v těchto chvílích nejsou špatné, ale nejsou tak precizní jako zbytek filmu.

Ale ve finále jsem byl nejen mile překvapen celkovou kvalitou Captain Avengers: First Avenger, byl jsem rovnou nadšený. Výtky by se jistě našly, ale bez ohledu na to doporučuji. Uvolněné vtipné akční dobrodružství se skvělým obsazením a rychlým tempem prostě nezklame.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Joe Johnston
Hrají: Chris Evans, Hugo Weaving, Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones, Dominic Cooper, Neal McDonough, Derek Luke, Stanley Tucci, Kenneth Choi, Bruno Ricci, J. J. Feild, Toby Jones, Stan Lee, Samuel L. Jackson

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny