18.05.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (51)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9974x
Přidáno:
26.10.2009
Autor:
Chen
 

Fanoušci - Fanboys

obal

Pokud jste fanoušky universa Star Wars, určitě už jste Fanboys viděli, a pokud ne, tak byste to měli rychle napravit. Jestliže si ale myslíte, že Star Wars je nová japonská mikrovlnka, nebudou Fanboys asi nic pro vás.

Osobně si dovolím tvrdit, že Fanboys jsou projektem, který potěší hlavně a především milovníky Hvězdných válek, ale ti, kteří se o tuhle vynikající galaktickou operu nezajímají, asi budou jen nechápavě kroutit hlavou při každém druhém slově, které se z titulu ozve.

Nemyslím si, že Fanboys měli nějaké velké finanční ambice, určitě nejsou mainstreamovým projektem, který sbírá jeden milion za druhým, ale působí spíše jako poděkování zažraným vyznavačům Lucasových hvězdných dítek, za to, že jsou tak oddaní.

Premisa filmu je jednoduchá, trojice přátel tvořená Linusem (Christopher Marquette), Hutchem (Dan Fogler) a Windowsem (Jay Baruchel) je typickou partou geeků (řekněme podivínů), jejichž život se točí kolem Nintenda, komiksů a především Hvězdných válek. Původně s nimi v jejich malém světě žil i Linusův nejlepší kamarád Eric (Sam Huntington), který se ale jediný rozhodl dospět a pracuje u svého otce, který provozuje síť autobazarů.

Trio s napětím očekává vydání nového dílu Star Wars (Epizoda I – Skrytá hrozba), ale Linus bohužel nemá dost času, aby se mohl zúčastnit premiéry, která se má odehrát za pár měsíců, trpí neléčitelnou formou rakoviny.

Hutch a Windows se tedy rozhodnout požádat Erica o pomoc a společně se hodlají vydat na cestu dlouhou dva tisíce mil, vloupat se na Lucasův ranč a zhlédnout Epizodu I. Na cestu přiberou ještě jejich, ne zrovna jemnou kamarádku Zoe (Kristen Bell) a společně hodlají zdolat svou Hvězdu smrti.

Právě příběh ukazuje, že je věnován fandům. Pokud si totiž odmyslíte tématiku Hvězdných válek, zjistíte, že Fanboys jsou jen průměrnou road movie, která sice nabídne pár obecně fungujících vtípků, ale většina humoru je vystavěna na odkazech ze Star Wars, popřípadě na nepřekonatelné rivalitě mezi milovníky Star Wars a Star Trek.

A jen fanoušci ocení spoustu cameo rolí, hlavní hrdinové narazí například na Dannyho Treja (Od soumraku do úsvitu), Billyho Deena Williamse (Lando Calrissian z Hvězdných válek), Kevina Smithe a Jasona Mewese (Jay a Mlčenlivej Bob), Raye Parka (Darth Maul ze Skryté hrozby), Williama Shatner (kapitán Kirk ze Star Treku) a samozřejmě Carrie Fisher (princezna Leia z Hvězdných válek).

Ve většině případů se tito herci představí v roli, která paroduje jejich nejznámější postavy, které ztvárnili, což je pro cílovou skupinu opravdu zábavné. Stejně tak jako spousta dalších narážek na různé filmové spektákly.

Ovšem opět nutno poznamenat, že gagy jsou opravdu trefné hlavně pro ty, kteří ví, kdo je Darth Sidious a jak sexy je Sedmá z devíti. Jinak vás totiž čeká zmatené přemýšlení, co na tom vlastně bylo vtipného.

Je trošku nepříjemné, že tuhle odlehčenou záležitost filmaři zatížili, ne zrovna optimistickou záležitostí v podobě nevyléčitelné nemoci pro v podstatě nejsympatičtějšího hrdinu Linuse. Ale na druhou stranu, není tu tlačeno na pilu a nejsou vám násilně mačkány slzy z očí. I když přiznávám, že v některých momentech jsem si musel říkat: „Je to film, nic mu není.“ A to proto, že Chris Marquette je opravdu velký sympaťák a vůbec mu nedělá problém, ztvárnit Linuse tak, že si říkáte, jak těžké je žít s vědomím toho, že vás za pár měsíců opustí tak skvělý kamarád.

Přestože se tahle dějová linka může pochlubit tím, že není zbytečně sentimentální, emocionálně na mě opravu zafungovalo. To ale nemůžu říct o mnoha moudrech ohledně kamarádství, života atd., které jsou samé klišé, jen jsou zaobaleny v Star Wars terminologii.

Trošku zklamáním je i to, že se ve filmu neobjevil samotný George Lucas, který si mohl udělat trošku času. Ale s tím už nic nenaděláme.

Co se ale ocenit musí je, že geekové, podivíni nebo jak je chcete nazývat, jsou prezentováni ne jako ňoumové, které odmítá společnost, ale jako kladné postavy, které mají své životy, své sny a své problémy. Nejsou přehnaně idealizováni, ale také nejsou zbytečně ponižováni, divákovi jsou představeni jako lidé, Homo Sapiens Sapiens, kteří mají sice své vlastní universum, kam utíkají před realitou (a kdo ne), ale jinak jsou prostě jedni z „nás“.

Je to často užívaná fráze, ale v tomto případě platí dvojnásob – pokud jste fanoušky Star Wars, pak je tenhle film povinnost. Pokud nejste, zkuste to, ale nemůžu garantovat, že vás Fanboys osloví a asi si odečtěte i dva bodíky z mého hodnocení.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Kyle Newman
Hrají: Sam Huntington, Chris Marquette, Dan Fogler, Jay Baruchel, Kristen Bell, David Denman, Christopher McDonald, Seth Rogen, Danny Trejo, Billy Dee Williams, Jaime King, William Shatner, Carrie Fisher, Kevin Smith, Jason Mewes, Ray Park

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny