18.05.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (50)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14057x
Přidáno:
01.02.2010
Autor:
Chen
 

30 dní dlouhá noc - 30 Days of Night

obal

Dva roky trvalo, než se tenhle krvavý filmík dostal z filmového plátna na DVD (tedy v České republice, jinde taková prodleva nebyla). Konečně jsme se ale dočkali a můžeme vložit lesklou placku do přehrávačů a užít si brutální řež s mrazivou atmosférou.

V poslední době jsme si spíše zvykli, že upíři jsou romantickými hrdiny, kteří sice bojují s chutí po krvi, ale také s láskou (nic proti sérii Stmívání, fanda sice nejsem, ale nedivím se, že má tolik obdivovatelů, spíše obdivovatelek). Člověk by skoro zapomněl, že jsou to surové bestie, které vám bez váhání rozpárají hrdlo, aby se dostaly k tomu, co jim chutná nejvíce.

A David Slade nám to připomíná svou filmovou adaptací komiksové minisérie 30 Days of Night. Z producentské sesle na něj dohlížel Sam Raimi (společně s Tedem Adamsem a Robem Taperem), který se postaral, aby se ven nedostala nějaká nekvalitní rubanice, ale pořádná ultimátní podívaná.

Příběh je zasazen do městečka Barrow na Aljašce, které se na jeden měsíc v roce musí rozloučit se Sluncem. A to je doba, kterou hodlají využít upíří, kteří čekají, až zmizí poslední paprsky světla a oni mohou začít svou krvavou hostinu, jejímž hlavním chodem jsou nic netušící obyvatelé.

Podaří se přežít jen malé skupince z nich a té nezbývá, než se pokusit zvládnout několik týdnů, než znovu spatří denní světlo. Ale není to lehký úkol, když jsou kolem vás desítky a desítky žíznivých bestií, které touží dostat se k vaší krční tepně.

Film se snaží fungovat na dvou rovinách. Ta první (a zábavnější) se zaměřuje na řádění vampýrů a boj přeživších proti nim. Nešetří se krví (některé scény jsou opravdu hodně brutální), originalitou (cupování nemrtvých na kusy je často netradiční) a to vše je okořeněno o slušnou dynamiku.

V kontrastu s tímto je druhý vrstva titulu, která je klidnější a snaží se jak navodit mrazivou atmosféru, tak trošku hlouběji seznámit diváka s partičkou bojující o život. V prvním případě 30 dní dlouhá noc funguje výtečně. Městečko zahalené závojem tmy a skryté za dunami bělostného sněhu, to vyvolá slušné mrazení v zádech, stejně tak se daří čas od času diváka vystrašit méně či více očekávatelnou lekačkou.

Horší už je to s budováním psychologie jednotlivých charakterů. Byť se herci snaží a obsazení je silné (Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston a další), je tu jeden problém, scénář něco načne a nedokončí. Začne odhalovat duši určité postavy, ale než se mu to podaří, zaměří svou pozornost jinam. Navíc, u některých hrdinů se nedočkáme vůbec a film si neláme hlavu s tím, že se o nich nic skoro nedozvíme.

V některých chvilkách prostě film neví, co si počít, zbytečně ztrácí na spádu a občas hraničí až s nudou. Naštěstí díky tomu, že se mu daří budovat opravdu stísněnou atmosféru a několika vizuálně lákavým akčním scénám mohu v klidu prohlásit, že 30 dní dlouhá noc za zhlédnutí stojí. Není to žádný skvost, ale poctivě odvedená práce, i když občas zaklopýtá.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: David Slade
Hrají: Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston, Ben Foster, Mark Boone Junior, Mark Rendall, Amber Sainsbury, Craig Hall, Manu Bennett

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest bla bla bla...1/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)