18.05.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (57)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5299x
Přidáno:
07.07.2012
Autor:
Chen
 

Underworld: Probuzení - Underworld: Awakening

obal

Už čtvrtý přídavek do filmové série, která nás přesvědčuje, že upíři a vlkodlaci se rozhodně nemají rádi a řeší to mnohem násilněji, než jen hádkami a zlými pohledy, je tu.

Underworld se stal synonymem pro zábavné akční béčko, které si půjčuje vizuální styl od Matrixu, sází na krásnou ženskou hrdinku a není mu cizí ani slušná porce krve.

Po prequelu Vzpoura Lycanů, ve kterém se neobjevila Kate Beckinsale, ale hlavní role se ujala Rhona Mithra, se opět vracíme k Selene (zmíněná Kate Beckinsale), která to ani tentokráte nemá lehké. A nejen proto, že se vampýři a lykani nemají rádi, ale hlavně z důvodu toho, že lidstvo odhalilo jejich existenci.

A jak už bývá zvykem, pustilo se do jejich likvidace a pokouší se obě rady smést z povrchu zemského. Selene je chycena a umístěna do kryogenní komory. Po dvanácti letech se probouzí, aby se ocitla ve světě, kde jsou upíři i vlkodlaci zahnáni do podzemí a žijí na pokraji zkázy. Není to vše, Selene se dozví, že má dceru Eve (India Eisley).

Zatímco první tři filmy se jakžtakž snažily rozvíjet určitou mytologii, čtyřka, kterou měli na starosti Måns Mårlind a Björn Stein, si s tím vůbec hlavu neláme. Je tu pár flashbacků a zmínek o minulosti obou ras, ale nejsou nikterak důležité a film je především nekončící a kvalitně zvládnout akcí.

Na rozdíl od svých předchůdců si Probuzení nehraje na nic víc, než čím je a to krvavým akčním béčkem, kde se upíři, vlkodlaci a nově i lidé, řežou hlava nehlava. Cáká tu spousta červené, přestřelky a honičky mají spád a současně jsou přehledné, je tu několik zajímavě zvládnutých momentů, takže akce neomrzí, řemeslně je čtvrtý Underworld zvládnutý velmi dobře.

Triky opět nejsou vyslovenou špičkou, vlkodlaci občas vypadají nedotaženě (především ve chvíli, kdy se o jejich rozpohybování starají počítačoví grafici), ale nedá se říct, že by Probuzení vypadalo příliš lacině. Prostě jen ne vždy jsou vizuální efekty dotažené k dokonalosti, ale to je častý problém i mnohem dražších filmů.

Opět se sází na především ocelovou modř a šeď, vše je potemnělé, denního světla je tu minimum a tak neutěšený svět budoucnosti působí dostatečně depresivně.

Jestliže se budeme bavit o scénáři, tak už víme, že děj není kdovíjak propracovaný a stejně tak dialogy nejsou zrovna vyšperkované, ale ono se tu stejně moc nemluví, takže nás to ani nemusí příliš trápit.

Objevují se nové postavy, ale více méně jen jedna (pokud nepočítáme Eve) promluví do děje více a to syn vládce klanu upírů David (Theo James). Ostatní se na scéně moc dlouho nedrží nebo se objevují jen sporadicky.

Dokonce ani Michael (Scott Speedman), který hrál v jedničce a dvojce velkou roli, si pozornosti příliš neužije, mihne se v Probuzení jen na pár vteřin a tím to hasne.

Jestliže to shrneme, tak většinu času na scéně pobíhá Selena, střílí, seká, skáče a provádí další skopičiny a to je asi tak všechno. Může se to zdát málo, ale funguje to. Jde o příjemný akční výplach, který se nebojí brutality a prezentuje pár netradičních nápadů v oblasti bojových scén.

Víc prostě nedostanete, i kdybyste se zbláznili, ale přece jen, jde o sérii, kde se mydlí upíři a vlkodlaci, takže je jasné, že tohle nikdy nebude drama a propracovanou psychologií postav, ale poctivá rubanice.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Måns Mårlind a Björn Stein
Hrají: Kate Beckinsale, Michael Ealy, India Eisley, Theo James, Stephen Rea, Kris Holden-Ried, Charles Dance, Sandrine Holt, Scott Speedman, Catlin Adams, Adam Greydon Reid

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny