18.05.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (51)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8321x
Přidáno:
13.12.2010
Autor:
Chen
 

30 dní dlouhá noc: Doba temna - 30 Days of Night: Dark Days

obal

U prvního dílu jsem se rozplýval. Atmosférická upíří řezničina, která se odehrávala na Aljašce, v malém městečku Barrow, ve chvíli, kdy na 30 dní zašlo slunce, byla rozhodně povedená a měla neobvyklý spád.

Bohužel v kinech nevydělala tolik, aby se uvažovalo o rovnocenném pokračování, ale vydělala dost, aby vznikl další díl, který putoval rovnou na DVD/BR disky. Samozřejmě se dalo čekat, že s ohledem na okrouhaný rozpočet budou triky slabší a celkově bude zpracování působit laciněji.

Ano, platí to. Ale to člověk projektu, který nejde do kin, může odpustit, co se ale omluvit nedá je chybějící atmosféra a minimální dynamika. Tohle se dá zvládnout i málem peněz, takže režisér Ben Ketai se nemá na co vymlouvat.

Nikdo nežádá, aby se na obrazovce proháněli stovky upírů, kteří by efektně vybuchovali na slunci, ale když i oněch pár akčních scén nemá pořádný spád a závěrečné vyřizování účtu je spíše k smíchu, než abychom se dočkali zadostiučinění, máme právo být trošku rozčarovaní.

Druhý díl má prostě s tím prvním pramálo společného. Sice na něj navazuje – jedna z mála přeživších Stella (Kiele Sanchez) se po incidentu v jejím domově, snaží přesvědčit lidstvo o existenci upírů. Samozřejmě jí to skoro nikdo nevěří, ale vyhledá ji skupinka lovců, kteří, stejně jako ona, přišli o někoho milovaného. Společně hodlají zabít Lilith (Mia Kirshner), která je hlavou komunity pijáků krve.

Z chladné a izolované Aljašky se vydáváme do Los Angeles, takže okamžitě mizí stísněný pocit. Hlavní hrdinové už nejsou v lokaci, ze které není úniku, ale v pulzujícím městě, což hodně ubírá na atmosféře. Kromě toho, hlavní záporačka se také moc nepředvede, maximálně se čvachtá v krvavé lázni ala Čachtická paní nebo si hraje na zubařku. Upíři jako takoví nejsou skoro vůbec zapamatovatelní.

Chválu si rozhodně nezaslouží ani akční scény, jsou krvavé, to ano, ale jsou zmatené, zvláštně sestřihané a často velmi uspěchané, takže než se nadějete, je konec. Probleskne tu pár dobrých nápadů (napíchnutí upíra na hák), ale jde opravdu o výjimky.

Jestli něco pobaví, pak jsou to dialogy, které jsou v některých místech opravdu úsměvné, škoda, že ne záměrně. Těžkou uvěřit tomu, že by někdo něco podobného někdo opravdu vypustil z úst. Scénář se příliš nepovedl, dobrou hlášku, aby člověk pohledal, a rozhovory jsou občas jako vystřižené z příručky: „Základní klišé, kterým by se měl scénárista vyhnout“.

Obsazení se změnilo kompletně, nejde o známá jména, nejproslulejší tváří je asi Harold Perrineau ze Ztracených. Herecké výkony nejsou příšerné, ale jde o čistý, ničím nezklamávají, ale ani nepotěšující průměr.

Kdyby nešlo o pokračování povedeného akčního hororu, vyšlo by z toho docela slušné „béčko“, které oprávněně putovalo rovnou do videopůjčoven, ale bohužel pro Dobu temna, má předchůdce a ve srovnání s ním zklamává snad ve všech ohledech.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Ben Ketai
Hrají: Kiele Sanchez, Rhys Coiro, Diora Baird, Harold Perrineau, Mia Kirshner, Troy Ruptash, Ben Cotton, Katie Keating

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Pisskot uff
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)