28.03.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (100)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8745x
Přidáno:
07.02.2011
Autor:
Chen
 

Resident Evil: Afterlife

obal

Resident Evil sice není recenzenty zrovna milován, ale ať se rozčilují, jak chtějí, neudělají nic s tím, že patří k tomu nejúspěšnějšímu, co filmové adaptace počítačových her nabízejí.

Obvykle pokusy představit hru na stříbrném plátně nedopadnou dobře. Pokud pomineme často nelichotivé recenze, tak větší problém představují výdělky, které se zrovna nepohybují v řádech stovek milionů dolarů.

Ale je tu pár výjimek, například Mortal Kombat nebo právě Resident Evil, které do hrané podoby převedl Paul W.S. Anderson. Ten sice nepatří ke špičkovým režisérům, ale akční „béčka“ mu jdou dobře.

Právě on měl dohled nad prvním dílem série Resident Evil a na režisérskou židli se vrátil u čtvrtého dílu. Ale docela překvapivé je, že Afterlife není ani jednomu z předchozích filmů skoro vůbec podobným a z akčních zombie hororů se stala spíše do sci-fi laděná béčková podívaná, která docela okatě vykrádá Matrix.

Samozřejmě jen po vizuální stránce, nic jiného si z kultovního vědecko-fantastického spektáklu nebere. Určitě ne scénář, který je u Afterlife plochý jako hrudník 17-ti leté modelky. Dá se shrnout do pár vět (což za moment udělám) a nic zrovna zajímavého od něj nečekejte.

Alice (Milla Jovovich) se vydává do jedné z chráněných laboratoří společnosti Umbrella, aby si tam vyřídila účty s Albertem Weskerem (Shawn Roberts), jedním z nejdůležitějších hlavounů celé organizace.

Nemělo by to představovat problém, má k dispozici spoustu svých klonů a své superschopnosti. Jenže Albert nenechá nic náhodě a vpíchne jí sérum, které nadlidské talenty vymaže z její DNA a pak se ji pokusí zabít. Alice naštěstí uprchne a spojí se s pár dalšími přeživšími, kteří se skrývají ve věznici. Společně se pak hodlají dostat na loď Arcadii, která by měla poskytnout bezpečné útočiště.

To je více méně vše podstatné. Scénář si psal Paul sám a vypadá to, že mu příliš času nevěnoval. Je tu pár zajímavých postav a také docela dost nezajímavých (které obvykle stejně brzy skončí na jídelníčku nemrtvých).

Jednoduše tu jsou spíše jako „křoví“, které stojí ve stínu Alice, Claire (Ali Larter) a jejího bratra Chrise (Wentworth Miller). A ani posledně jmenovaný se, přestože v herní předloze patří k nejznámějším charakterům, zrovna nezaryje do paměti. Wentworth je sice šikovný herec (Útěk z vězení to dokazuje), ale tady se moc nesnaží a je docela mdlý.

Mnohem více potěší sympaťák Boris Kodjoe v roli Luthera, který jako jeden z mála má více času se představit divákům a je to sice typická filmová postava (sympatický urostlý hezoun s notnou dávkou charismatu), u kterého asi po chvíli uhodnete, kterým směrem se bude jeho osud ubírat, ale neznamená to, že by vás nepobavil.

Pokud jde o hlavního záporáka, tak Shawn Roberts není vůbec špatný. Jeho Wesker je chladný, nekompromisní a má onu správnou kamennou tvář. Jenže ani on se neobjevuje příliš často, takže si ho pořádně neužijeme.

Paradoxně ani živí mrtví nemají moc prostoru. Osobně jsem žil v domnění, že Resident Evil je hlavní o zombících (Fanoušci her jistě ví, jaký vyvolalo poprask, když jednu chvíli v elektronické verzi nelikvidovali nemrtví). Ale Resident Evil: Afterlife jim rozhodně nevěnuje dostatek času. Párkrát zaútočí na hlavní hrdiny a tím to hasne.

Jak to jen popsat, čas od času se zombie odněkud vyřítí, někoho zlikvidují nebo jsou zlikvidováni a je vystaráno. Nehrají tu druhé housle, ale spíše osmé. Hororové momenty s nimi v podstatě úplně vypadly ze scénáře a nemrtví jsou jen hnijícím masem na porážku.

Akční scény jsou ovšem docela slušně zvládnuté. I když jsem z nich byl mírně rozčarovaný. Často se spoléhá na zpomalené záběry a ty nejsou využívány a hlavně dávkovány tak, jak by asi měly být. Je jich moc a jsou zbytečně dlouhé. Některé momenty jsou opravdu velmi protahované a souboje ztrácejí na dynamice. Paul by se měl kouknout na filmy Zacka Snydera, ten ví, jak se pracuje se „zpomalovačkami“.

Příliš nadšení nevyvolá ani to, že se hodně spoléhá na závěsná lana, takže i „obyčejní“ lidé bez unikátních schopností provádějí kousky, které prostě nejsou fyzicky možné (extra vysoké skoky a další akrobatické kousky jsou na denním pořádku).

Nejednou budete mít dojem, že sledujete slabší odvar akčních scén ze zmíněného Matrixu. Nejsou špatné, ale také nejsou zvládnuty tak, aby na ně člověk Bez dechu hleděl a řekla si: „Hustě“. Andersenovi se občas rozpadají pod rukama a nezvládá je zpracovat správným tempem. Někdy jsou zběsile rychlé a jindy protahované.

Což je docela problém, protože po zveřejněných ukázkách, které filmu předcházely, muselo být asi většině jasné, že tu půjde hlavně o akci. A ta není tak dobrá, aby pomohla filmu vyšvihnout se výše, než na slušný průměr.

Po povedeném Resident Evilu: Vyhlazení docela zklamání. Doufal jsem ve více, než „béčkové“ akční sci-fi, ve kterém se čas od času objeví zombík.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Paul W. S. Anderson
Hrají: Milla Jovovich, Ali Larter, Boris Kodjoe, Shawn Roberts, Sergio Peris-Mencheta, Kim Coates, Spencer Locke, Wentworth Miller, Sienna Guillory

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny