18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (62)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
18700x
Přidáno:
14.11.2005
Autor:
Chen
 

Batman začíná - Batman Begins

obal

Pátý díl vznikal pod dohledem Christophera Nolana, jehož předchozí projekty (Insomnia, Memento) byly dostatečnou zárukou kvality a možná i návratu k původnímu stylu. Batman začíná ovšem nepřipomíná ani díly, které vytvořil Burton. Nadsázka naprosto vymizela. Jde o syrový thriller, který nabízí několik málo vtípků, ale jinak se v plné síle soustřední na budování temné atmosféry.

Děj je situován do doby, kdy se z Bruce Wayna (Christian Bale) teprve stává Batman. Neustále je pronásledován dvěma traumaty z dětství. Fobií z netopýrů a smrtí svých rodičů, kteří byli zabiti při přepadení. Hnán zlobou a touhou po pomstě se snaží poznat mentalitu zločinců, aby odhalil jejich slabosti. Jenže jeho poznává je natolik důkladné, že je zatčen. Během pobytu ve vězení ho navštíví neznámý muž (Liam Neeson). Ten mu předloží nabídku, jež nelze odmítnout – pokud chce najít to, co hledá, pak má utrhnout vzácný modrý květ a přinést ho na vrcholek hory. Bruce úkol splní, aby následně našel sídlo organizace Liga stínů. Jejím cílem je likvidace zla. Jenže její metody jsou natolik neortodoxní, že se s nimi Bruce nedokáže ztotožnit. Než aby se stal popravčím zajatého zločince, kterého mu pod katanu předloží muži z Ligy stínů, uprchne do svého rodného Gothamu.

Scénář se věnuje velké části Waynova života. Ta, kterou jsem vám nastínil, zabere jen několik prvních desítek minut (z více než dvouhodinového filmu). Následují čas je věnován zrození bojovníka za spravedlnost a jeho střet s Ligou stínů, která hodlá Gotham vymazat z povrchu zemského. Batman není líčen jako nadpřirozený hrdina, ale jako standardní člověk (až na to, že je to milionář), který se jako jeden z mála rozhodne pro zdánlivě zbytečný úkol, a to obranu za spravedlnost. Také jeho vybavení je výsledkem lidské činnosti ve vědecké oblasti a u některých „hračiček“ je dokonce možné uvěřit, že by se mohly v objevit i v reálném světě.

Gotham byl v předchozích dílech ztvárněn jako bizardní gotické město. Nyní je představen jako klasické velkoměsto, které se ovšem utápí ve špíně a strachu. Jediné, co zde vzkvétá je zločin ovládájící téměř všechny od obchodníků až po policisty. Už zbývá jen minimum poctivých. Toto pojetí Gothamu funguje mnohem lépe než futuristické místo plné studených gigantických soch.

Pro film se podařilo získat velmi silné obsazení, za které by mohlo děkovat i jakékoliv oscarové drama. Začneme Christianem Balem, který je dokonalým kandidátem na roli muže stíhaného minulostí, který je sžíraný touhou po pomstě. Jeho pravou ruku komorníka Alberta ztvárnil Michael Caine, který společně s Morganem Freemanem strhává velkou pozornost na svůj výkon. Jediným výraznějším ženských charakterem je Waynova přítelkyně z dětství v podání Katie Holmes. Ta není standardním prototypem sexbomby, ale spíše takzvanou holkou ze sousedství. Kromě nich se zde objeví ještě několik zvučných jmen jako Gary Oldman, Rutger Hauer, Tim Wilkinson, Ken Watanabe nebo zmiňovaný Liam Neeson.

Přestože akci je věnována velká pozornost, zbude čas i na rozpravy o strachu a jeho využití. Některé dialogy si opravdu nezadají s filosofickými úvahami. Místy jsou až příliš překombinované a budou vyžadovat maximum vaší pozornosti, aby jste pochytili, o co vlastně jde. Zpět k dynamickým sekvencím. Ty jsou pojaty překvapivě civilně, takže žádné neuvěřitelné kousky. Naopak souboje jsou brutálně reálné. Ale také brutálně nepřehledné.

Batman začíná nasměroval temného rytíře novou cestou. Nolan se ujal materiálu po svém a vytvořil zajímavou podívanou o obyčejném člověku, který se rozhodne dělat neobyčejné věci.Režie: Christopher Nolan
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes, Gary Oldman, Tom Wilkinson, Ruthger Hauer, Ken Watanabe, Morgan Freeman, Larry Holden

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Alous
kali_4 Batman Begins10/10
morpheus Batman Begins8/10
Clarice Batman Begins10/10
Tom batman
Judge_Dredd Batman8/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)