29.03.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (111)
informace o recenzi
Styl
Rok
2001
Label
NAPALMED
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
10037x
Přidáno:
11.02.2002
Autor:
paranoidvoyeur
 

Various Artists - Anomalous Silencer #5

obal

Po delším čase se opět rozvibrovala má cd-mechanika, poněvadž okusila novou kompilaci „prapodivného tlumiče“, který je formován ústřední postavičkou jménem Radek Kopel (jinak také člen NAPALMED). Již páté pokračování tohoto stále více agilnějšího rámusu, avantgardy, elektroniky, industriálu a především zvukových experimentů, které se zhostilo 36 „kapel“ z celého světa plus jedna „bonusovka“, to vše na ploše 80 min. Prostě jednoduše řečeno: konglomerát všeho možného a nemožného na rozdíl od většinového, klasického, zvukového marasmu. Tady je možná ten nejhlubší underground a píle o zachycení spontánnosti zvukové tvorby.

Neobyčejné chvění kladívka a bubínku v mém sluchovém orgánu a slabé cloumání v podbřišku-i tak se dá popsat působení tohoto cd na labilnější jedince (jeden můj známý, po poslechu usoudil, že se jedná o pračky-core). Svým způsobem vypuzovač mnoha poloh ruchu a také jakési pseudo-psychedelie. Jak jsem již výše uvedl, sampler obsahuje směs mnoha „stylů“, či spíše hybridní mutace toho „nám dobře známého“.

Mezi ty odnože zastoupené na tomto disku, které sázejí na kytarový sound , patří hned první song- jednočlenný projekt z Kanady-„FUCK THE FACTS“,pulzující koláž death/grind a vinylového rámusu. Japonští „LONGDREAM DEAD“ si pohrávají s industriální rytmikou vloženou do smrtícího kovu.

Velmi interesantní záležitostí je „AIN SOPH AUR“. Tito Galové se nestydí za svou řeč a mistrně ji vkládají do své zadoomané tvorby. Privilegia brutality obnáší Španělé „MIXOMATOSIS“. Neučesaný grind/gore bordel. 3 ANT RIOT, Britové, kteří oprašují kolovrátkový, punkový rytmus.

Elektronicky pojaté zásahy tu zastupují japonští „MAMARRACHO“ a jejich zhulený, lámaným beatem napuštěný, minimalistický, odsun komerčna. Trochu cirkusově vyhlížející song německých „DEGENHART“ má býti zřejmě tvrdou formou EBM, ale ve mě spíše zanechala dojem infantilních hrátek s PC trackerem (ale i to je možná důvod zařazení mezi tato zvuková individua). Z Belgie nám hrají „PRESSURE“, s použitím samplu boostrované kytary, hozené do opakující se smyčky. Opravdová specialitka tanečních parketů v hangárech exhumovaných tanečníků pochází z Francie. “FAST FORWARD meets DJ DIE SUCK“, se svými 360 bpm par excelance. Za zmínku stojí také „MURDER BY STATIC“ z Kanady, připomínajícího neposedného dj-e, který cuchá down-tempo a dochucuje skladbu hromobitím.

Nejzajímavěji se přesto tváří experimentálně laděné kusy. Jsou to například „ TON TON MACOUTES“ z Čech nebo „NEURO“, taktéž Čechy. Společným jmenovatelem těchto dvou spolků je jméno Alex Švamberk, které je určitě známo širšímu okruhu zasvěcených. Zatímco prvně zmiňovaná si pohrává s perkusemi a moduluje jejich vyznění, ta druhá nepohrdne žádným zbytkovým dozvukem, ale v podstatě je zde cítit společné zázemí těchto komunit. Další úkaz na tomto poli zvukového surrealismu jsou kanadští „DES CAMPAGNOLS ATOMIQUES“, připomínající zakouřené lokály pajzlů, kde se line blues a nikdo nepochybuje, že je součástí městské aglomerace nebo ujeté urbanistiky. “SCHROT GUENTER“ (něm.), nechávají probublávat vzruchy neidentifikovatelného pískání a vrzání, ale vcelku si zachovává jistou koncepci. Svým jménem se prosazující Američan“MARK LANE“, se vyžívá ve hře podivných rytmů s ještě podivnějšími tóny. „BLACKLIGHT BRAILLE“, též Američan, se unáší na melodii klávesového nástroje, do níž úchylně frázuje. Japonci „PUMULEMUNU“ stavějí koláž na dozvucích jistých samplů. “STRATOSFERA“ ze Slovinska je veselá, leč trochu naivní křeč. V nabídce je také České „SKLO“, vrstvící echa dětské rozjařenosti a opakujícího se delay. Další fúze stojí již na pokraji experimentálna a sonických obscesí, proto je také možná hůře stravitelnější, ale překvapivějším dojmem působící. Mohou za to třeba japonští „OUTERMOST“, kteří na sebe lepí samply všeho druhu a vůbec to nevyzní neomaleně. „GUERRAETERNA“ z Portorica, hledající ve spektru radiových vln nebo spíše poruch. Mohutné, modulované, vlnění od Američana jménem„ROBERT WAGNER“. Již zmiňovaní „NAPALAMED“ zde také přiložili ruku k dílu se svým songem opředeným tikotem hodin s narůstající intenzitou pískotu. Japonci „HUMBERG“ vyvolávají pocity bandu zasaženého katalepsií. Nervózní hra na klavír a do toho tleskot jedince, který se vyrovnává s odumíráním své mozkové tkáně. “DEMENTIA PRAECOX“ z Ameriky, působí podobným dojmem. “LUASA RAELON“ též z Ameriky, se dělí o pocity pozvracených kosmonautů z centrifugy. Nejextrémnější (vz)ruchové noise počiny jsou vystřeleny z Ameriky –„PRAYING OF OBLIVION“. Jsou mi již známi z předešlého nosiče A.S.# 4, kde stejně nesmlouvavým způsobem vypouštějí surové smrště šumných výkalů. Francouzští „MOURMANSK 150“ jsou podobného ražení (a já si v duchu stále opakuji tu báječnou melodii „PERFECT IS MY DEATH“). Též „A.S.D.“ z USA jsou drtiči zvukomalebných chvostů. Těžko definovat. Do podobné akce se také pouští „R.K. feat V.Ž.“ tedy ještě jednou Radek Kopel s invencí Vladimíra Žáka, zpestřují klasický lo-fi noise samply uhekané dívky v pasti orgasmu. Na velmi podobném základu stavějí „NOISEBITCH“ z Holandska. Do těchto chorobných končin můžeme ještě připsat ansábl z Británie „SOUND INHALER“, „SIST EN 343“ ze Slovinska a italské „1-EYED CYCLOPS“.

Zcela mimo mísu si stojí Američané „THE BIBLE THUMPERS“, kteří projevem satirického nadhledu kritizují ortodoxní religiozitu. Vcelku slušný mix pro znalejší posluchače ruchů a zvukových exhibic. Záměrně uvádím slovo znalejší- mnoho lidí se totiž nedokáže rozplývat nad skrytými skvosty hrubého šumu. (Pro více informací: napalmed@volny.cz)


Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest ?1/10
RadeK.K. RE: RE: Ble,fuj
Zverolekarka hzýiziýáí2/10
Docent Industrial Porn Gore Grind
Jaeger RE: Ble,fuj
Dvojta Ble,fuj
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)


příbuzné odkazy
Various Artists - Brazilectro - session 9recenze
Various Artists - Goa Tribesrecenze
Various Artists - Indian Spirit volume tworecenze
Various Artists - Klubb Latino 02recenze
Various Artists - Saint-Germain des Prés Café - The finest electro-jazz compilationrecenze
Various Artists - Goa Sound System vol. 5recenze
Various Artists - GOA - volume 3recenze
Various Artists - Brazilectro - session 3recenze
Various Artists - Afrotronic 2recenze
Various Artists - Studio-X2 X17DB(2CD-)recenze
Various Artists - Funky Buddharecenze
Various Artists - The Matrix: Soundtrack, písně inspirované filmemrecenze
Various Artists - Houseparty 9recenze