18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (64)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
10715x
Přidáno:
03.10.2008
Autor:
Chen
 

Speed Racer

obal

Už několikrát jsem se tu oháněl tím, že daný film je prostě natolik jiný, že nemůže uspět u běžného publika. A pro film Speed Racer to platí dvojnásob. Prostě si představte, že vezmete rodinnou komedii, vylijete na ni hektolitry pastelových barev, protřepete a je to.

Speed Racer je inspirovaný asijským animovaným seriálem a je to na něm hodně zdát. Přivede vás do světa epilepticky jasných odstínů, extrémně kladných hrdinů a extrémně slizkých záporáků, zběsilých bitek i závodů.

Režisérské duo Andy a Larry Wachowski se rozhodnulo, že se nebude přehnaně snažit odklonit se od kreslené podoby a tak je filmový Speed Racer v podstatě hranou verzí animované předlohy. To vás praští do očí hned. Herci se prohání po interiérech i exteriérech, které připomínají obrázky, které vodovkami malují děti na základní škole. To je hlavní překážkou pro dospělého, který asi rozjuchanost Speed Racer neocení.

I já jsem z toho byl trošku překvapený a velmi dlouho jsem si musel na infantilnost celého filmu zvykat. A upřímně řečeno se mi to úplně nepodařilo. Neustále mě napadala jedna věc: „Je to moc ujeté, je to moc ujeté“. A naneštěstí jsem se toho nemohl zbavit. I přesto, že jsem sám velkým vyznavačem Mangy a asijské „animáče“ mě v drtivé většině baví.

Mimochodem Speed Racer je jméno hlavního hrdiny, mladíka, který v životě nevyznává nic jiného než závody. Jeho rodina čítající otce Popse (John Goodman), starostlivou maminku (Susan Sarandon), bratra Sparkyho (Kick Gurry), ještě jednoho brášku Spritleye (Paulie Litt) a opičáka Chim Chima ho v tom podporuje. Všichni mají závodění v krvi, i když při něm zemřel Rex (Scott Porter), další Speed Racerův (Emile Hirsch) bratr.

Celá rodina žije v dojmu, že závodění je o… závodění. Ale sponzoři se nadějného jezdce Speed Racera pokoušejí přesvědčit o tom, že jde hlavně o moc. Velmi se snaží hlavně boháč Royalton (Roger Allam), jehož nabídku mladík odmítne. A to se rozmazlenému milionářovi nelíbí. Rozhodne se Speed Racera i jeho rodinu zničit a jediná cesta jak ho zastavit jsou závody…

Bude se tedy jezdit, občas dojde na emocionálně nabitý až přebitý dialog a zpestřením je pár zběsile sestřihaných bitek. Zatímco ty jsou docela povedené, tak závody mě trošku zklamaly, protože jsou někdy až moc divoké a průměrné lidské oko nemůže zaznamenat, co se děje.

Speed Racer je bez diskusí hodně obrazově vypilovaný projekt. Jako rodinný film bude určitě fungovat dobře. Děti z něj budou nadšené. Ale u dospělých, i u těch, kteří v sobě umí občas dítě probudit, si nejsem jistý. Já mezi ně totiž patřím a Speed Racer se mi přesto zdál dětinský až moc. Ovšem nepopírám, že nemá něco do sebe. Má spád, je svérázně stylový, neubírá na tempu (až na občasné sentimentální dialogy) a opice házející bobky na záporáky jistě mladší členy rodiny potěší. I když bych chtěl, tak vám Speed Racer nedoporučím. Od tvůrců, kteří přinesli světu Matrix jsem čekal něco jiného. Co jiného? Tak to přesně nevím, ale toto ne. Není pro mě velkým překvapením, že Speed Racer finančně neuspěl. Říkejte tomu nepochopení, říkejte tomu jak chcete, ale ve finále mě film sice relativně pobavil, ale i tak se mi zdál moc praštěný.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Andy Wachowski a Larry Wachowski
Hrají: Emile Hirsch, Nicholas Elia, Christina Ricci, John Goodman, Susan Sarandon, Matthew Fox, Ariel Winter, Scott Porter, Nayo Wallace, Kick Gurry, Rain

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny