18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (68)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[3]:
tip
Čtenářů:
6921x
Přidáno:
01.03.2011
Autor:
Chen
 

Scott Pilgrim proti zbytku světa - Scott Pilgrim vs. the World

obal

Viděl jsem hodně filmů, u kterých jsem si říkal: „Co to do pytle je?“, ale jen málokterého z nich to bylo tak často jako u Scott Pilgrim proti zbytku světa. Je naprosto jisté, že spousta lidí nepochopí, o co filmu šlo a co to vlastně mělo být, ale cílová skupina, pro kterou byl film natáčen, bude vysloveně nadšená.

Scott Pilgrim vs. the World je inspirovaný proslulým comicsem a současně ve filmu najdete spoustu videoherních prvků. Co si pod tím přesně představit? Vlastně to, že asi nenajdete více „comicově-videoherní“ film.

Dobrá, toto vysvětlení nebylo o nic lepší, takže jinak – zvuky jsou zde znázorněny jako písmenka (klasické comicsové „bum-bác“), hlavní hrdinové vylepšují své schopnosti, během soubojů se objevuje standardní nápis „VS“ a podobně.

Scott Pilgrim je plný obrazových vychytávek, které byste na stříbrném plátně prostě nečekali. Jako byste listovali kresleným sešitem nebo hráli nějakou bojovku (pravděpodobně se vám nejčastěji vybaví Street Fighter), tedy až na to, že netřímáte v rukou ovladač.

A to je, dle standardních měřítek, prostě šílené. Zúčastněným se v rukou objevují z ničeho nic zbraně, spousta z nich má bojové schopnosti, za které by se nestyděl žádný akční hrdina, děj bez hlubšího vysvětlování skáče z jednoho místa na druhé, pokud nemáte zkušenosti s videohrami, předpokládám, že budete často docela zmateni.

Já osobně mám za sebou (a před sebou) slušnou řádku her, mým oblíbeným žánrem jsou bojovky, ale přesto jsem si v určitých chvílích říkal, že tohle je moc ujeté i na mě. Ne v tom špatném slova smyslu, ale rozhodně bylo pár momentů docela nečekaných a překvapivých.

Námět není složitý. Scott Pilgrim (Michael Cera) se zamiluje do dívky jménem Ramona (Mary Elizabeth Winstead), ale je tu jeden problém. Pokud s ní hodlá chodit, musí porazit jejich sedm expartnerů. Ano, doslova porazit během soubojů.

A není to žádná legrace, protože je mezi nimi slavný herec a super skejťák Lucas Lee (Chris Evans), vegan s psychickými schopnostmi Todd Ingram (Brandon Rought) nebo lesbická poloninja bojovnice Roxy Richter (Mae Whitman).

Než se tedy zdárně dočkáme konce, čeká nás několik bitek s bývalými milované Ramony. Obvykle si nikdy neláme hlavu s tím, aby vám vysvětlit, jak to, že ten či se umí tak dobře rvát, ani to, že všichni zúčastnění snesou rány, které by ostatní zabili, ale přece jen, comics, potažmo hry si s realistickým pojetím hlavu nelámou.

Musím poznamenat, že úroveň bitek mě hodně překvapila. Choreograficky jsou zpracovány výtečně a něco podobného nabízejí snad jen asijské bojové filmy. Navíc jsou rvačky přehledné a dobře setříhané, což není snadné, jak nám mnoho akčních filmů dokázalo.

A nespoléhá se jen na dubléry, ale herci bezpochyby také poctivě trénovali a mlátí kolem sebe jedna radost. Párkrát se dá postřehnout, že za ně někdo zaskakuje, ale vysloveně to nebije do očí a zážitek to nekazí.

Akční sekvence jsou vlastně to nejlepší, co Scott Pilgrim proti zbytku světa nabízí. V některých jiných ohledech by mohl být lepší. Humoru to moc není, a pokud se objeví, není tak zábavný, jak by mohl být a samotná romantická linie trošku ustupuje do pozadí, což je škoda.

Film je především mlátičkou, v podstatě bezchybným převedením videohry na plátno. A to se vším všudy. Pro hráče je to dobře, pro ostatní asi tolik ne. Někteří lidé prostě zákonitě nemohou přijít Scottu Pilgrimovi na chuť, protože pro ně to může být jen pestrobarevná šílenost, kde se všichni řežou, létají vzduchem, střílejí ohnivé koule a vyvolávají draky.

Scott Pilgrim proti zbytku světa je prostě oním typem filmu, který budete milovat nebo nenávidět. Bude vám připadat jako geniální dílo nebo naopak naprostá ptákovina. Obecně ale platí, že po akční a vizuální stránce je skoro bezchybný a pokud přistoupíte na to, co nabízí, pak se budete dobře bavit (nejen díky „teplému spolubydlícímu“ hlavního hrdiny v podání Kierana Culkina, který je vynikající).

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Edgard Wright
Hrají: Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin, Anna Kendrick, Ellen Wong, Aubrey Plaza, Alison Pill, Mark Webber, Johnny Simmons, Chris Evans, Brandon Routh, Mae Whitman

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Iron_Storm RE: geniální dílotip
Pindas Libovka♥tip
acidofil geniální dílotip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)