18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (62)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
6696x
Přidáno:
22.05.2011
Autor:
Chen
 

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka - The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

obal

Nejsem z těch, kteří by filmové Letopisy Narnie šupem odsoudili. První dva díly nepatřily k ničemu světobornému, ale osobně se mi vcelku líbily, i když už dávno nepatřím do cílové skupiny dětských fantasy.

Ten, kdo na Letopisy Narnie nahlíží „dospělýma očima“ spokojený nebude, ten kdo v sobě umí probudit svou dětskou stránku naopak ano.

A očividně takových lidí není málo, o čem svědčí tržby prvního dílu, které se vyšplhaly k monumentálním 745 milionům dolarů. Druhý si jich vydobyl podstatně méně, takže u třetího došlo nejen ke zkrouhnutí rozpočtu na 140 milionů, ale také ke změně režiséra.

Plavbu Jitřního poutníka dostal na starost Michael Apted, který má na kontě třeba Gorily v mlze nebo bondovku Jeden svět nestačí.

No, nemůžu říct, že bych si byl úplně jistý touto volbou. Přece jen rozmáchlé fantasy nezvládne jen tak někdo a Michael Apted neobstál tak, jak by si mnozí představovali.

Plavba Jitřního poutníka není špatná, rozhodně bych ji neoznačil jako vyslovené zklamání, ale klopýtá v několika důležitých ohledech, což nedovoluje filmu, aby se vymanil z lehkého nadprůměru.

Největším problémem je nezajímavě prezentovaný příběh. Edmund (Skandar Keynes) a Lucka (Georgie Henley) jsou společně se svým nepříjemným bratránkem Eustacem (Will Poutner) přeneseni do Narnie, aniž by tušili proč.

Od prince Kaspiana (Ben Barnes) se dozvědí, že Narnie žije v míru a ani on nechápe, proč byli povoláni. Ale následně se ukáže, že důvod tu je. Objevuje se mystická zelená mlha, ve které mizí nevinní lidé.

A dostáváme se ke klasickému boji dobra proti tajemnému zlu. Ovšem, kdyby se mu více věnovala pozornost a pracovalo se s ním. To se ale neděje, dění se smrskává v to, že loď Jitřní poutník pluje z ostrova na ostrov, na každém dojde k nějaké menší události a jede se dál.

Není připravena žádná velkolepější scéna, nečeká vás ani pořádná bitva, většina míst je představena jen zběžně, takže Narnii jako takovou si příliš neužijeme (spousta času se tráví na palubě lodi) a ani finále není nikterak oslnivé.

Nemůžu říct, že bych se u sledování nudil, to ne, ale současně jsem se nemohl zbavit dojmu, že film postrádá určitou dynamiku, gradující děj, který by přidal Jitřnímu poutníku na zajímavosti. Nepoznáme ani moc nových postav, a pokud se nějaká objeví, tak není zrovna zajímavá.

Scénář je prostě slabinou, tou největší, kterou Jitřní poutník má. Přijde mi velmi povrchní a nezáživný, přestože z něj jde cítit, že knižní předloha je pravděpodobně mnohem zajímavější (bohužel jsem ji nečetl).

Žádné z dobrodružství, které posádky zažívá, není rozpracováno lákavějším způsobem, jsou neuvěřitelně zběžné a odbyté poměrně rychle. Možná je to vlivem omezenějšího rozpočtu, možná vina režiséra, ať tak nebo tak, je to zklamání, protože co je nám platné, že se vydáváme do nádherného světa Narnie, když si ho ani pořádně neužijeme.

Pokud jde o obsazení, pak se vrátilo několik původních představitelů, tedy ti, kteří hráli Lucku, Edmunda a Kaspiana, přibyl nováček Eustace, který je prezentován jako rozmazlený přechytralý spratek a Will Poulter ho zahrál na výbornou (ani nevím, jestli je to pochvala, protože mi většina času lezl na nervy), co se týče Petra (William Moseley) a Zuzky (Anna Popplewell), ti se tu také objeví, přestože jen na chvilku. Mimochodem, představí se zde nevlastní syn C. S. Lewise (autora knih) Douglas Gresham v roli otrokáře (měl roličku v každé z filmových Narnií).

Jestliže vám tyto postavy lezly na nervy už v původních filmem, pak na ně těžko změníte názor. Pokud ne, pak si je užijte, protože jestliže bude natočen další díl, už je v něm neuvidíte (hrdinou další knihy je Will a jeho spolužačka).

Obrazově je Plavba Jitřního poutníka příjemná, triky jsou na vcelku vysoké úrovni, ale jak jste se již dozvěděli, obvykle se dění odehrává na lodi.

Jelikož jde o podívanou především pro děti, tak se stále hraje na sentimentální notu a není to pro dospělého zase tak nesnesitelné, i já, starý cynik, jsem byl u některých scén docela na měkko.

Přesto jsem ale zklamaný. Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka je především po příběhové stránce nedotažená a neodsýpá tak, jak by měla. Třetí návštěva v Narnii je o dost povrchnější a méně záživná, než její předchůdci.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Michael Apted
Hrají: Georgie Henley, Skandar Keynes, Will Poulter, Ben Barnes, Liam Neeson, Simon Pegg, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, Douglas Gresham

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny