18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (67)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[10]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13037x
Přidáno:
19.07.2009
Autor:
Chen
 

Harry Potter a Princ dvojí krve – Harry Potter and the Half-Blood Prince

obal

Skřípání zubů Potterovských fanoušků skončilo. Poté, co byla o více než půl roku odložena premiéra šestého filmového dílu Harryho Pottera, plno lidí upadalo do komatu a internetové diskuse naplnilo hlasité, ale zbytečné reptání. Ale tomuto marnému boji obdivovatelů magie a čar je konec, Harry Potter a Princ dvojí krve počal svou jízdu napříč světovými kiny a vydělává úctyhodné částky.

A ne nezaslouženě. Jak je zvykem, každý další film je temnější, než ten předchozí a Harry Potter a Princ dvojí krve na tom nehodlá nic měnit. A to i přes fakt, že první část více než dvojhodinového titulu je naplněna hlavně teenagerovsky laděnými milostnými scénkami mezi různými postavami, které jsou veselé, vtipné, milé, ale je jich tu možná až přespříliš.

Ve druhé polovině ovšem dochází k výraznému zlomu, kdy se uvolněná romantika mění v mysteriózní thriller a to nepřeháním. Upřímně řečeno mi bylo líto malých dětí, které rodiče vzali na šestý díl Harryho, protože Princ dvojí krve má přichystánu velmi depresivní, bezvýchodnou atmosféru a pár děsivých momentů, které mohou křehké nevinné caparty pěkně zasáhnout.

Což se ale daří i u dospělého publika. Z Prince dvojí krve vyřazuje ponurost, která má naznačit, že se blíží něco fatálního, něco, co bude stát mnoho životů a rozhodne o osudu celého kouzelnického světa. Harry Potter a Princ dvojí krve „nakousává“ mnoho věcí, a pokud nemáte nastudovanou knižní Relikvií smrti, pak vám filmový Princ dvojí krve pěkně zamotá hlavu.

Jde o poctivou přípravu na závěrečný dvojfilm, což znamená, že bude nastolenou mnoho otázek, ale nebudou zodpovězeny, což může u nečtenářů vyvolat dojem, že šlo v podstatě o film o „ničem“ (tedy až na jednu nesmírně důležitou událost, která se odehraje na konci).

Jak bylo řečeno, pokud jste nepřečetli závěrečný díl knižní série, popřípadě dokud nezhlédnete filmové finále, může to skutečně tak vypadat. Ale nakonec dojdete k tomu, že je to jen zdánlivý dojem a vše, co Princ dvojí krve načne, bude vysvětleno a objasněno.

Harry (Daniel Radcliffe), Hermiona (Emma Watson) a Ron (Rupert Grin) přicházejí do Bradavic, aby se vrhli do svého šestého školního roku, ale jelikož Voldemort je zpět, což oficiálně uznalo i ministerstvo, nálada je napjatá a všichni očekávají, že vše se dříve nebo později změní…

Po úvodní akční scéně nastane na dlouhé desítky minut odlehčení v podobě zmíněné romantické linie, kde budou figurovat Ron, Hermiona, Harry, Ginny (Bonnie Wright)a pár dalších studentů. Na školu také nastupuje nový učitel lektvarů Horác Křiklan (Jim Broadbent), který, jak Brumbál (Michael Gabon) Harrymu sdělí, skrývá tajemství, které je podstatné pro porážku Voldemorta.

Děj je oproti knize samozřejmě nutně „osekán“, ale dá se říct, že většina podstatných (byť samozřejmě mnozí Fanoušci budou oponovat) momentů byla zachována. Ale mohlo jich být více, kdyby bylo ubráno na milostné notě.

Na druhou stranu zásadní chvilky jsou natočeny skvěle, mrazí u nich v zádech, zakousnou se do vás a zaryjí se vám do paměti.

Akčních momentů tu není mnoho, film spíše sází na pomalejší tempo, ale v těch pár svižnějších částech jsou triky na vysoké úrovni.

Zklamáním je, že do filmu nebyla vložena závěrečná bitva v Bradavicích, ale bylo to vysvětleno tím, že dechberoucí střet sil dobra a zla nás čeká v Relikvii smrti, takže aby nedošlo ke zmatku nebo, aby on boj neztratil na síle, bude zachován jen ten z posledního dílu.

Ano, ti, co tvrdili, že Princ dvojí krve zametá a připravuje cestičku pro finální dvojfilm, měli pravdu. Ale činí tak dokonale a mnohanásobně zvyšuje nedočkavost, která bude jistě sílit s každým novým uvolněním materiálem z Relikvie smrti.

Poprvé nejde o film, který by na konci vysvětlit většinu událostí, které se v něm odehrají, takže by možná mohl někdo říct, že nevidět ho, není až takový problém, ale on je, pokud si chcete naplno užít závěr fantasy filmové série, která proslula výdělečností i zábavností a to zaslouženě.

Je tedy Harry Potter a Princ dvojí krve lepší nebo horší než předchozí díly? Je jiný, není uzavřený, nemá přímé směřování a je plný otázek a plně ho doceníte až v roce 2011, kdy do kin dorazí druhá část Relikvie smrti.

P.S.: Šestý díl Harryho Pottera je věnován herci Robertu Knoxovi, který hrál studenta z Havraspáru Marcuse Belbyho a měl se objevit i v závěrečném dvojfilmu, ale byl pobodán a zemřel, když chránil svého bratra v baru.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: David Yates
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Michael Gabon, Jim Broadbent, Geraldine Somerville, Bonnie Wright, Julie Walters, Helen Bonham Carter, Helen McCrory, Alan Rickman, Tom Felton, Robbie Coltrane, Maggie Smith

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
MrsDarkwood RE: Zklamání
MrsDarkwood Zklamání
NickStouks RE: harry potter
NickStouks Pěkný4/10
guest pošta
Caida Americký
hjuk12 hjuk124/10
mufik filmíktip
guest film
lukiss romanticka komedie4/10
guest hermiona
guest harry pottertip
guest harry potter10/10
veverkaverka no...jde to8/10
YesusFist sem čekal víc4/10
kacazdarilova HP
ufemezumik nic moc :(
guest Zklamal...
Pindas Dobry,ale ne nejlepsi.7/10
Vlkodlak Nejlepší ze všech filmů HP10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (20)