18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (62)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2004
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[18]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
21716x
Přidáno:
02.03.2005
Autor:
Chen
 

Catwoman

obal

Filmoví kritici si na „Kočičí ženě“ vysloveně smsli. A jako třešinku na dortu udělili krásné Halle Berry Zlatou malinu. Ta si z toho naštěstí nedělala hlavu a při jejím přebírání zparodovala svůj vlastní výstup, který provázel jejího prvního Oscara.

To nemění nic na tom, že Catwoman recenzenti strhali a dokonce jí často označovali za jedno z nejnepříjemnějších filmových překvapení roku 2004. Není tedy nic překvapivého, že při vkládání DVD disku se zmíněným filmem do přehrávače jsem čekal opravu, ale opravdu nepovedený titul. Na druhou stranu jsem, ale doufal, že kritici, jak mají ve zvyku, opět přeháněli a zase tak špatné to přece být nemůže. Přece jen, režisér Pitof ukázal, že jeho práce může být vizuálně poutavá (Fantom Paříže byl sice šíleností, ale jeho obrazová stránka byla zajímavá, i když místy lehce absurdní). Kromě toho Halle Berry je má oblíbená herečka, která je nejen vzrušující, ale i talentovaná (o čemž svědčí i zmiňovaný Oscar).

Jenže v Catwoman neměl ani Pitof ani Halle Berry šanci předvést to co umí. Pitof si za to může jako režisér sám, ale jeho vinou je i to, že Halle neměla dost prostoru předvést svůj herecký rejstřík. Ne, že by to akční comicsová adaptace vyžadovala, ale přece jen, aby 99% jejích výstupů na obrazovce tvořilo mňoukání a pohupování (i když opravdu ladnými) boky? To prostě nestačí.

Navíc jak jsem naznačil, Pitof to prostě a jednoduše zkazil. Zatímco Fantom Paříže nepostrádal atmosféru a obrazově se mu dalo vytknout máloco, u Catwoman to rozhodně tak slavné není. Některé scény nejsou špatné, ale většinou jim chybí glanc a atmosféra. Ty ve kterých Kočičí ženu ztvárňuje Halle Berry mají něco do sebe, ale ve chvílích kdy se hlavní hrdinky ujmou počítačoví grafici, přichází velké zklamání. Pokud jde o pohledy zdálky, tak se to dá ještě přežít, ale při bližších záběrech bijí vizuální efekty do očí.

Akční sekvence (ve kterých vystupují skuteční lidé a ne jejich počítačové napodobeniny) jsou vcelku svižné a místy i povedené. Catwoman má zajímavou škálu pohybů a nepostrádá ladnost. Opět je tu ale ono klasické „ale“ – střih, ten je někdy příliš zmatený i na akční film (a to už je co říct).

Scénář? To také není zrovna největší klad Catwoman. Vypráví o zakřiknuté (a nemotorné) dívce jménem Patience Phillips (Halle Berry), která pracuje ve výtvarném oddělení kosmetické firmy. Její majitelé manželé Lauren (Sharon Stone) a George (Lambert Wilson) Hedarovi hodlají uvést na trh nový krém. Jenže to, že má toxické účinky zůstalo před potencionálními zákazníky skryto. Patience se to ale náhodou dozví, a tím si podepíše rozsudek smrti. Naštěstí se do děje vmísí egyptská bohyně (respektive její poselkyně v podobě kočky), která učiní ze stydlivé dívky dravou bojovnici.

Kromě zmíněných postav se do filmu zaplete ještě policista Tom Lone (Benjamin Bratt), který chodí s Patience, ale současně stíhá Catwoman (pochybuji, že by nepoznal, že jde o tutéž osobu ještě dříve, než mu to předepisuje scénář). Sympatickým zpestřením je kamarádka Patience Sally (Alex Borstein), která se stará o humorné komentáře, které, světě div se, obvykle humorné jsou.

Není to poprvé, co se Catwoman objevuje na filmovém plátně. Už je to poměrně dlouho, co se poprvé představila jako Batmanova femme fatale v titulu Batman se vrací (1992). Tehdy jí propůjčila svou tvář a charisma Michelle Pfeiffer. Její Kočičí žena byla tajemná a svůdná, ta kterou ztvárňuje Halle Berry je divoká a sexy. Čemuž odpovídá i její kostým. Ten se také stal terčem kritiky. A upřímně, ne neoprávněně. Nepovedená je především helma, vypadá jako kombinace té, kterou nosil Darth Vader a Batman. Co se týče zbytku oděvu Catwoman, tak působí jako kostým sadomasochistické vojandy. Ovšem, ne že by nebyl svůdný. Respektive Halle Berry je v něm svůdná. To především proto, že většina mužů si jí nějak tak představuje ve svých erotických snech a ty do (neerotických) film nepatří.

Jedna z věcí ke které nejsou větší výhrady je soundtrack, který zahrnuje několik kvalitních melodií, které se velmi dobře poslouchají a stylově odpovídají tomu, co se zrovna děje na obrazovce.

Proč byste měli film vidět?
  • Abyste se přesvědčili, že kritici opět přeháněli (i když někdy oprávněně).
  • Protože Sharon Stone umí zahrát charismatickou potvoru.
  • Protože Halle Berry je vážně sexy.
Co se nemusí líbit každému?
  • To, že film je podprůměrný skoro ve všech aspektech.
  • To, že si tímto filmem Halle Berry příliš nepomohla.
  • To, že režie ujal Pitof. V rukou někoho jiného to mohl být trhák.
Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Pitof
Hrají: Halle Berry, Benjamin Bratt, Sharon Stone, Lambert Wilson, Frances Conroy, Alex Borstein, Michael Massee, Byron Mann, Kim Smith, Peter Wingfield

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest RE: Ach ty čárky10/10
guest RE: RE: ten nejvetsi brak kterej jsem kdy videl5/10
guest RE: DEBILITA A PRAŠIVINA POSTŘÍKANÁ
guest Catwoman-pěkná kočička7/10
guest CATWOMAN!!!NEJ FILM VŠECH DOB!!10/10
guest admin
guest catwoman
guest gghtg
guest catwoman10/10
guest jo
guest nejlepsi film10/10
guest RE: RE: kocka
Simize Píííčovina1/10
Lostt no jo4/10
čůrák DEBILITA A PRAŠIVINA POSTŘÍKANÁ
guest kocka
kocour RE: kocka
pavca=kocici zena petice kocka10/10
srandamen, pičus KOKOTINA SRAČKA A PIČOVINA1/10
koubek RE: a
alf a
koubek RE: RE: ten nejvetsi brak kterej jsem kdy videl1/10
guest RE: ten nejvetsi brak kterej jsem kdy videl
Tren blbost
Koubek RE: úžasné1/10
guest RE: RE: kravina
guest RE: RE: kravina
Koubek RE: ten nejvetsi brak kterej jsem kdy videl
Koubek DRUHÁ NEJVĚČÍ PÍČOVINA hned po AMÉLII Z M...1/10
guest RE: kravina
guest úžasné
Tandli ten nejvetsi brak kterej jsem kdy videl2/10
Creep RE: Mě se to líbilo
voldewmord cat women
guest Cat woman10/10
Co je vam do toho RE: super!!
co je vam do toho Picovina nejvetsiho kalibru!!!!!
gwenllech kravina
guest super!!
Ginger.hj Mě se to líbilo10/10
guest supr
Swot RE: Ach ty čárky
guest Catwoman8/10
AQUA RE: Kromě toho
Chen Sharon
DeeDee_KL muj nazor..2/10
Chen Kromě toho
Chen Vím to.
UPIRISKO Ach ty čárky
AQUA Forma
guest kritici nepřeháněli - je to o ničem
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (51)