18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (58)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[15]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15799x
Přidáno:
21.12.2009
Autor:
Chen
 

Avatar

obal

O Avatarovi už se mluví dlouho, hodně dlouho a pokud něco definuje slovo „hype“, tak to co se dělo kolem tohoto filmu. Je to ovšem trošku dvousečná zbraň. Na jedné straně to naláká spoustu lidí do kina, na té druhé to může i odradit a hlavně, i u těch, co se na film hodlají vydat, vyvolat často nesplnitelné představy. Pokud bychom tedy věřili tomu, co se o Avatarovi vyprávělo, tak by to byl skvost nevídaných rozměrů, který naprosto změní svět stříbrného plátna.

Tak tomu samozřejmě není, ale i tak je Avatar titulem, který nemá, především z technického hlediska, konkurenci. Většina ostatních aspektů se pohybuje v průměrné, možná nadprůměrné rovině, ale veškeré výtky mizí díky tomu, co je servírováno vašem zraku.

James Cameron si dokonale pohlídat, aby jeho první dítko od fenomenálního Titanicu mělo co nabídnout. Pro Avatara vznikly nové kamery, jsem si jistý, že byly překopány určité animační postupy a podobně, ale v tomto ohledu jsem laik, takže vám nemůžu sdělit nic detailního. Co ovšem potvrdit můžu je, že domorodci planety Pandora jsou ztvárněni tak dokonale, že jsou stejně realističtí jako živí herci, kteří se ve filmu objevují.

Nejdříve si odbudeme věci, které až tak neoslní. Příběh je vcelku jednoduchý – lidé našli na planetě Pandora surovinu, která má na Zemi nesmírnou hodnotu a jsou pro její získání ochotni udělat vše. Dokonce i zlikvidovat zdejší nádherou faunu a flóru a především bez milosti vyhnat domorodce Na´vi. Mírumilovné vysoké modré obyvatelé Pandory, kteří jsou dokonale spjati se zdejší přírodou.

Manažer agentury RDA, která má těžbu na starost, hodlá ještě chvíli vyčkat, protože doufá, že by situace mohla být vyřešena diplomatickou cestou. Jinak řečeno, že by se Na´vi nechali přesvědčit, aby dobrovolně opustili svou domovinu. Používají k tomu poměrně chytrou metodu. S pomocí genetiky vytvořili Avatary, bytosti, které mají stejné fyzické proporce jako Na´vi, ale jelikož je jejich DNA částečně od lidského dárce, tak právě on může „vložit“ svou mysl do Avatara (jeho lidské tělo přitom „spí“).

Avatarové se snaží pochopit Na´vi, jejich zvyky, myšlení atd.. Projekt má na starost doktorka Grace Augustine (Sigourney Weaver), která má pro zdejší svět velkou slabost a není velkou fanynkou vojáků. Příliš radosti jí tedy neudělá, že do programu přichází Jake Sully (Sam Worthington), který býval mariňákem, ale nyní je upoután na invalidním vozíku. Nemá s Avatary absolutně žádné zkušenosti, ale jelikož zemřelo jeho jednovaječné dvojče, tak je jediný, kdo může Avatara jeho bratra ovládat.

Jakeovi se podaří proniknout mezi Na´vi a přestože se nejdříve hodlá poslouchat do puntíku rozkazy, aby získal dost peněz na to, aby mohl zaplatit léčbu svých nohou, nakonec změní názor. Pomalu se s obyvateli sbližuje, konkrétně pak s dcerou vůdkyně a vůdce kmene, lovkyní Neytiri (Zoe Saldana).

A není sám z lidí, kterým se bezhlavé ničení všeho, co jim stojí v cestě za bohatstvím, nelíbí. Schyluje se k finálnímu střetu…

Je to melodramatické, je to plné klišé, není vůbec složité odhadnout, co se stane v dalších minutách. Vývoj děje i chování postav je standardně narýsované. Ale nevadí to, je to možná omletý, ale stále velký příběh, který dokáže chytit za ztvrdlá srdce většinu filmových diváků.

Hodně tomu pomáhá i vynikající obsazení, kterému samozřejmě vévodí Sam Worthington, který je opět skvělý, stejně jako Sigurney Weaver, jejíž cynická doktorka je bezchybná. Zbytek postav je na tom také více než dobře.

A je jedno, jestli jsou to lidé, Avataři nebo Na´vi. Díky špičkovému zpracování jsou reakce domorodců naprosto jasně čitelné z jejich tváří. Jejich mimika je úchvatná a úctyhodná. Musím se přiznat, že mi zprvu přišli jako by někdo převedl do 3D postavičky od Disneyho, díky pár rysům (jako jsou velké žluté oči) působí možná až příliš roztomile, ale člověk si za moment zvykne a nestačí zírat na to, jak dokonale jsou Avataři a Na´vi zvládnuti.

Bezpochyby vás oslní i zdejší příroda. Místy je sice docela přehnaně pestrobarevná, až to vypadá jako by tu kolotočáři zapomněli osvětlení svých atrakcí, ale stane se jen několikrát, že film sklouzává ke kýči. Jinak je svět nádherný, éterický, plný roztodivných rostlin a tvorů, kteří jsou důkazem bohaté fantasie tvůrců. Za chvíli váš nádherné prostředí pohltí. Ale ne násilně a ne s pomocí jednoho 3D efektu za druhým. Avatar sice třetího prostoru využívá, ale ne okatě, žádné laciné prostorové hrátky. 3D prostředí tu funguje jako kulisa, ne jako primární tahák.

Mnoho scenérii, které „navštívíte“ je nepopsatelných, jsou gejzírem fantasie převedeným do „reality“ s pomocí špičkové technologie. James Cameron prostě ví, jak dokonale oslnit zrak. A na to se plně soustředí. Zlé jazyky (většina recenzentů jej vlastní :D) by mohlo říct, že na zbytek mu už nezbyl čas, ale já říkám, že i přes minimum dějové originality tu máme nádherný příběh, který je možná naivní, který se snaží hrát na filozofickou notu, ale ať už mu vytýkáme cokoliv, tak jedno mu neupřeme, funguje. Stejně jako milostná linie.

Díky trikovým orgiím a špičkovým hereckým výkonům jsme se dočkali podívané, která nepřichystala žádnou výraznou revoluci, ale rozhodně nabídne téměř tříhodinový oslňující výlet do jiného světa. Světa, který se na onu nepatrnou část vašeho života stane skutečností. A když vás závěrečné titulky vytrhnou z dokonalého pohlcení, uvědomíte si, jak je reálný život šedý a nudný a to svědčí o tom, že Avatar funguje přesně tak jak má.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: James Cameron
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel Moore, CCH Pounder, Wes Studi, Laz Alonso, Dileep Rao

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest MPap10/10
Alena1105 avatar10/10
Alena1105 Avatar
kaliopka Avatar
guest Nuda
guest NIKYTKO
guest picka 012
guest chuj
guest nikola adamova
Rezet avatar9/10
hjuk12 hjuk12
MrsDarkwood RE: RE: Avatar
acidofil RE: Avatar
MrsDarkwood Avatar8/10
matevrz matej
guest super10/10
bararich8 bombatip
guest Od Rea.Silvia1810/10
guest Monika
guest Peta7/10
DARRENangel AVATARtip
guest Puldyk10/10
guest Darktip
pusa pusa10/10
guest ...
poklicka Super, ale ne nej7/10
guest Avatar
HappyVosicka nejlepší filmtip
guest Sebi
acidofil zazitektip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (30)