18.06.2024
Zpět na úvodní stránku
music | lyrics | film | diskuse | home | sms | tv | ostatní | guest book nastavení 1 nová zpráva (1) | aktiv (78)
Informace o recenzi
Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
12443x
Přidáno:
26.07.2010
Autor:
Chen
 

Alenka v říši divů – Alice in Wonderland

obal

Tim Burton je velmi originální režisér. V jeho hlavě (a filmech) se misí bizarnost, neuvěřitelná představivost, netradiční humor a spousta dalšího. Burtonova práce je jasně čitelná. Stačí, abyste viděli dvě minuty z téměř jakéhokoliv filmu, a bude vám hned jasné, kdo seděl na režisérské židli.

U Alenky v říši divů to platí především po vizuální stránce, ale s ohledem na to, že jde o příběh pohádkový, Burton se tentokráte vyhnul temným okamžikům a depresivním momentům. Jeho fanoušky to asi nepotěší, ale co se dá dělat, je to pořád hlavně příběh pro mladší čtenáře, potažmo diváky.

Před zhlédnutím bych bylo více než vhodné, nastudovat si knižní předlohu, protože film na vás vyvalí takové množství zvláštní termínů, že člověk neznalý příběhu bude asi poměrně slušně zaskočen. Navíc některé postavy mluví rychle, takže občas jim není rozumět ani jednoduchá věta, protože hrozně melou.

Děj sám o sobě není vysloveně složitý, vypráví příběh o sebevědomé, ale zmatené dívce Alence (Mia Wasikowska), která se ocitne v magické říši, v níž vládne krutá Srdcová Královna (Helen Bonham Carter), jenž je velkou fanynkou stínání hlav. A právě Alenka má být osobou, která má pomoci Bílé královně (Anne Hathaway) znovu na trůn. Pomáhat jí bude Kloboučník (Johnny Depp) a spousta další roztodivných bytostí.

Podzemí je ztvárněno zajímavě, je vizuálně atraktivní, ale místy skoro bijí do očí kulisy, které vypadají, že si je tvůrci vypůjčili z Teletubbies. Některá místa působila opravdu studiově a „polystyrénově“, což je škoda, protože 200 milionový rozpočet je dostatečný na to, aby bylo možné si dovolit kvalitnější ztvárnění.

Stejně tak mám výtky i k počítačové animaci, která je v některých momentech opravdu spíše průměrná, než aby vyrážela dech svou kvalitou. Možná jsem příliš přísný, ale pokud se zamyslím nad některými kulisami a vizuálními efekty, tak bych tipoval, že Alenka v říši divů byla natočena za 80 milionů a to ještě stěží.

Náladu spraví vzhled některých postav, především pak Kloboučníka a Srdcové královny, kteří nejen vypadají skvěle, ale jsou také skvěle zahraní. A tentokráte není hvězdou večera Depp, ale Helen Bonham Carter, která se ujala kruté panovnice s vervou a neuvěřitelnou energií. Svou pozornost si ovšem zaslouží i Mia Wasikowska jejíž Alenka je díky své představitelce milá a charismatická.

Povedla se také hudba, která je líbivá, dobře dobarvuje atmosféru, ale není tak výrazná, aby na sebe strhla veškerou pozornost.

Hlavní problém s Alenkou v říši divům je podle mého ten, že není tak atmosférická, jak by mohla být. Postrádá kouzlo jiných Burtonových filmů, chybí ji onen „wow efekt“. Kdoví, zda je to obrazovou nedotažeností nebo zmateností, kdy je na diváka „házeno“ páté před deváté, ale ono je to ve finále jedno.

Je to velká škoda, protože Alenka v říši divů je zajímavý námět a Tim Burton je hodně neortodoxní režisér, u kterého bych očekával, že se látky ujme s větší razancí a více si situaci pohlídá. Nemůžu říct, že by Alenka byla vysloveně špatný film, to ne. Má něco do sebe, ale platí na něj standardní věta: „Čekal jsem víc.“

Když Burton musel tentokráte držet na uzdě své depresivní já, dalo by se čekat, že se pořádně vyřádí v trikové oblasti, ale nezlobte se na mě, některé momenty rozhodně nevypadají jako z filmu, který stál 200 milionů dolarů. A trošku více práce by si zasloužil i scénář, který je někdy zbytečně zmatený.

Nakonec sice po zhlédnutí převládl kladný dojem, ale stejně se mi honilo hlavou, že by to mohlo dopadnout výrazně lépe. Alenka v říši divů mohl být skutečně kouzelný film, takhle je jen dobrý a všichni víme, že Tim Burton to umí lépe.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Tim Burton
Hrají: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helen Bonham Carter, Anne Hathaway, Crispin Glover, Matt Lucas, Michael Sheen, Stephen Fry

Copyright © 2000-2024 fil.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
michalone ale jo
nopice Alenka v říši divu
guest Alenka v říši divů10/10
kaliopka Alenka v říši divů8/10
bararich8 nic extra6/10
bararich8 nic extra6/10
MrsDarkwood Alenka
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (7)